SZKOŁA PODSTAWOWA
IM. TADEUSZA KOŚCIUSZKI
W ŁAZNOWIE
  ..:: menu ::..
:: Strona główna
:: O szkole
:: Dyrektor
:: Nauczyciele
:: Samorząd  Uczniowski
:: Rada Rodziców
:: Inni pracownicy

 

  ..:: menu 2 ::..
:: Z życia szkoły
:: Uczniowie - klasy
:: Najlepsze wyniki
:: Konkursy,turnieje
:: Plan zajęć
:: Szkolne Koło PCK
:: Koło PTSM
:: Biblioteka
:: Galeria
:: Archiwum
 
  ..:: menu 3 ::..
    ..:: ruszamy ::..
 
» Z ŻYCIA SZKOŁY »

Poprzedni rok szkolny - w zakładce Archiwum


Wydarzenia zarejestrowane okiem aparatu.

2017/2018 - II półrocze

-I półrocze >>Zakończenie roku szkolnego 2017/2018
  Dzień 22 czerwca 2018r to długo, bo aż 10 miesięcy oczekiwany dzień zakończenia roku szkolnego. Dlatego w tym dniu od samego rana, w powietrzu unosiła się atmosfera  odświętności, doniosłości i radości uczniów, że to już WAKACJE !!!
Tradycyjnie o godzinie 8.00  rozpoczęliśmy mszą świętą, po zakończeniu której cała społeczność szkona podziękowała przechodzącemu na emeryturę księdzu proboszczowi parafii Łaznów Stanisławowi Mendlowi za ogromne zaangażowanie i oddanie w pracy duszpasterskiej, za wiele lat współpracy w przyjaznej i życzliwej atmosferze. Przekazane zostały także życzenia wielu łask, dużo zdrowia i sił w dalszym życiu.
Po przejściu do szkoły wszyscy zgromadzili się w przygotowanej do zakończenia roku szkolnego sali.
Wszystkich przywitał dyrektor skoły Tomasz Wilk i dziękując za wspaniałą wspólpracę w mijającym roku szkolnym, która przyniosła efekty w postaci wysokich wyników uczniów, po tym oddał głos nauczycielom wychowawcom klas celem wręczenia uczniom świadectw z wyróżnieniem oraz nagród za ich osiągnięcia.

 

 
Wręczone także zostały dyplomy ukończenia klasy trezciej oraz listy gratulacyjne rodzicom uczniów uzyskujących najwższe wyniki. Dyrektor szkoły podziękował wychowawczyni pani Barbarze Krawczyk za trzyletnią pracę ze swoją grupą.
Po zakończeniu tej części uroczystości głos zabrał pan Wójt Gminy Rokiciny Jerzy Rebzda i wręczył Nagrodę Wójta za najwyższą średnią ocen, którą otrzymała Justyna Miazek uzyskując średnią 5,73.
Pan Wójt i dyrektor szkoły wszystkim złożyli życzenia wspaniałych, słonecznych i bezpiecznych wakacji, dobrego wypoczynku i odpoczynku przed nowym rokiem szkolnym.

Życzymy wspaniałych wakacji 2018 !!!
więcej zdjęć  
Czerwiec 2018Noc w szkole klasy V

Stopnie wystawione, zatwierdzone a i kiedyś obiecane było, więc ruszamy na rowery. Plan bogaty:

1. Dojazd do Będkowa
2. Quest „Spacer po Będkowie z historią w tle”
3. Relaks w lodziarni
4. Przejazd do Ujazdu przez Rosochę
5. Quest „Dworski Ujazd”
6. Powrót do szkoły ze zbieraniem drewna na ognisko
7. Zakwaterowanie w klasie matematycznej
8. Rozgrywki w piłkę nożną dziewczyny contra chłopcy
9. Posiłek w postaci pizzy
10. Odpoczynek i chwila z bohaterami  „RIO”
11.Turniej piłki nożnej Rokiciny-Koluszki
12.Ognisko
13. Kontynuacja projekcji filmu „Rio”
14. Toaleta wieczorna
15. Cisza nocna
16. Pobudka i przygotowanie śniadania
17. Śniadanie i… lekcje

Widać dużo tego, ale teraz wiemy, że wszystko zrealizowane. 

 

Zmęczeni, ale usatysfakcjonowani, że daliśmy radę. Dodatkowo wzbogaceni o wiedzę historyczną sąsiednich gmin. Jak powiedziała jedna z z uczestniczek: ”czuję się jakbym była gdzieś daleko na wycieczce”. Znaczy to, że znamy okolice. Cała impreza pokazała  również że, że szkoła to też fajne miejsce na nocowanie.

więcej zdjęć  
Czerwiec 2018


Festyn Rodzinny w Rokicinach

W dniu 10 czerwca 2018r. w Rokicinach odbył się Festyn Rodzinny. W jego programie były zabawy z wodzirejem, występy kabaretu, a także występy uczniów z terenu gminy.
Z naszej szkoły wystąpili laureaci konkursów recytatorskich i wokalnych, których prezentację prowadziła uczennica klasy VII Kamila Comporek. Uczniowie, którzy zaprezentowali swoje talenty to: Natalia Staszek i  Justyna Miazek – występy wokalne oraz Nina Duła i Szymon Goliński – recytacja.  Serdecznie gratulujemy występu naszym uczniom.

 

W czasie festynu prowadzona była również akcja charytatywna „Serce dla Krzysia”,
przy współudziale naszej szkoły, mająca na celu pozyskanie funduszy na leczenie i rehabilitację chłopca z terenu gminy – Krzysia Kusidła.
W  czasie akcji
zebrano kwotę 2129,85 zł. Cała kwota została przelana na konto Fundacji Złotowianka i będzie przeznaczona na leczenie chłopca. 

 

 Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom i uczniom za pomoc w przygotowaniu stoiska oraz za pyszne ciasta. Szczególne podziękowania składamy paniom: Beacie Malinowskiej, Dorocie Karp i Barbarze Krawczyk.


więcej zdjęć  
Czerwiec 2018


Dzień Mamy i Taty

 W dniu 8 czerwca 2018r. o godz. 17.00 uczniowie klasy III uroczyście przywitali w szkole swoich rodziców i p. dyrektora Tomasza Wilka na akademii zorganizowanej z okazji Dnia Mamy i Taty. W przygotowanej części artystycznej rozpoczętej polonezem, dzieci recytowały wzruszające wiersze i śpiewały piosenki, mówiące o tym, jak ważni są dla nich ich rodzice i jak bardzo ich kochają. 

 

 

Następnie były życzenia i przygotowane prezenty. Na dzieci także czekała niespodzianka, ponieważ rodzice pragnąc uczcić Dzień Dziecka również wystąpili dla swoich pociech. Tatusiowie p. Michał Glonek i p. Jarosław Sońta zaśpiewali ze swoimi córkami a na zakończenie wystąpiły wszystkie mamy. Po części artystycznej był słodki poczęstunek z pysznym tortem a potem wspólne ognisko.

 

Uczniów przygotowała i nad wszystkim czuwała wychowawczyni kl. III, pani Barbara Krawczyk.

                             To był wspaniały dzień dla dzieci i ich rodziców.

więcej zdjęć  
Czerwiec 2018


Konkurs "Czy znasz polskie legendy"

Uczniowie klasy V przedstawili  na apelu szkolnym ,,Legendę o Popielu i  Piaście”. Wszyscy mieliśmy okazję przenieść się choć na chwilę do IX wieku, początków naszej państwowości – rządów Piastów.   W dalszej części apelu podsumowany został konkurs czytelniczy ogłoszony przez bibliotekę szkolną ,,Czy znasz legendy polskie”.

 Więcej na ten temat     :: Biblioteka    

Czerwiec 2018


Szkolny Dzień Profilaktyki

    W dniu 5 czerwca 2018 roku w naszej szkole odbył się Szkolny Dzień Profilaktyki. Nie brakowało niespodzianek, a przewodnim akcentem było zdrowie. Już około godziny 10:00 do szkoły naszej przyjechali zaproszeni goście z 1 Bazy Lotnictwa Transportowego w Warszawie, z sekcji medycznej  w składzie: st. sierż. Piotr Kowalczyk, st. szer. Kamil Gadziński i por. Błażej Benka oraz dobrze już nam znana pani doktor Agata Benka. Goście nasi przyjechali wojskowym samochodem medycznym, z pełnym wyposażeniem ratowniczym. Utworzono 4 stanowiska, gdzie uczniowie nasi  podzieleni na kilku/ kilkunastoosobowe zespoły mogli:

- obejrzeć wyposażenie takiego samochodu,
- zapoznać się z urządzeniem ratującym życie, zwanym defibrylatorem,
- przetrenować schemat resuscytacji, opatrzyć ranę, ułożyć kolegę/ koleżankę w pozycji bocznej ustalonej,
- wreszcie dać się przypiąć w noszach ratowniczych, zwracając uwagę na stabilizację całego ciała, albo pobiec w zespole z kolegami z takimi noszami  z przypiętym fantomem, ucząc się synchronizacji i współdziałania.
Wszystkie te działania były zawsze poprzedzone profesjonalnym instruktarzem fachowców, tj. lekarza czy ratownika medycznego.

 

 

Po 2-godzinnych zajęciach praktycznych z zakresu ratownictwa odbył się apel, podczas którego zaprezentowano talenty muzyczne spośród uczniów naszej szkoły, a konkretnie laureatki konkursów wokalnych. Ponadto uczniowie klasy IV a, biorący w tym roku udział w projekcie „Bieg po zdrowie” zaprezentowali  wszystkim 3 bajki z akcentem humorystycznym  i morałem nt. zdrowia i bezpieczeństwa. Były to bajki: „Królewna Śnieżka”, „Kopciuszek”, „Czerwony Kapturek”. Uczniowie klasy IV a doskonale sobie poradzili, wprowadzając nas w wyśmienity humor. Pokazali, że temat zdrowie nie musi być nudny, a dotyczy każdego z nas. Dziękuję pani Monice Dziedzińskiej za przygotowanie tej części oraz oczywiście naszym aktorom. Uczniom klasy v dziękuje za pomoc w przygotowaniu sali gimnastycznej na tę okoliczność.  W ramach projektu „Trzymaj formę” przygotowywali zdrowe, proste przekąski, a dekoracje na ścianach dotyczyły udziału  naszej szkoły w programach profilaktycznych w roku 2017/18.  Ponadto, w ramach kampanii informacyjnej projektu „Trzymaj formę” na ścianach powstały gazetki tematyczne, nawiązujące do dbania o siebie podczas codziennych posiłków  i robienia zakupów. Dzięki uprzejmości pana Dawida Piątka uczniowie mogli spróbować „chleba jak dawniej”, a kto miał ochotę mógł poczytać o znaczeniu wody w organizmie człowieka. Po krótkiej przerwie na smaczną lemoniadę, zrobioną przez uczniów klasy V czy wodzie mineralnej, która trafiła do każdego ucznia w tym upalnym, pełnym wrażeń dniu, nasi goście wrócili na szkolne podwórko, gdzie kontynuowano zajęcia praktyczne z zakresu pomagania, ratowania zdrowia i życia.  Jesteśmy przekonani, że ten dzień zapisał się bardzo dobrze w pamięci naszej społeczności, a jak zdarzyłaby się okazja do udzielenia pomocy, to uczniowie naszej szkoły nie będą się obawiać. W końcu maja za sobą poważny trening, poprowadzony przez najwyższej klasy specjalistów. Z tego miejsca dziękuję naszym gościom, za zaangażowanie, na rzecz ratowania życia i za miłą atmosferę, którą stworzyli, oswajając nas z sytuacjami kryzysowymi.  Szczególne słowa podziękowania do Pani doktor Agaty Benki, która dołożyła starań, by ten dzień mógł  tak wyglądać.
 więcej zdjęć   

Pedagog szkolny
Dorota Karp

 Czerwiec 2018


Dzień Dziecka

Corocznie Dzień Dziecka uczniowie naszej szkoły, radośnie i na sportowo rywalizują i sprawdzają przy tym swoje umiejętności w różnych dyscyplinach sportowych. Wszystkie zmagania toczyły się na obiekcie portowym naszego Orlika oraz na boisku trawiastym. Nauczyciele i uczniowie mogli zaczerpnąć gorących promieni słonecznych, lecz to nie przeszkodziło nikomu w uczestnictwie w tym wydarzeniu.

 

 

Rywalizowali wszyscy uczniowie, obecni w tym dniu w szkole. Harmonogram działań opracował pan Michał Kurzyk i przy współudziale nauczycieli oraz pana animatora Orlika Janusza Szołtysika przeprowadzono wiele konkurencji z różnych dyscyplin sportowych.
Zawody trwały do ostatniej minuty przewidzianego terminu ich zakończenia, dlatego postanowiono nagrody rozdać w następnym dniu w szkole.
Tak też się stało i wszyscy uczestnicy zawodów sportowych otrzymali medale i puchary podczas apelu szkolnego.

    

Gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim, którzy rywalizowali podczas zawodów sportowych.
Podziękowania dla Rady Rodziców za sfinansowanie wręczonych uczniom medali i słodkich upominków.

więcej zdjęć  

Czerwiec 2018


Wycieczka Szlakiem Piastowskim


  28 maja 2018r. uczniowie klasy III wraz z kolegą z klasy II oraz ze swoimi opiekunami wyjechali  na dwudniową wycieczkę Szklakiem Piastowskim. Pogada była prawdziwie letnia, dopisywały humory i wszyscy z radością  wyruszali w nieznane. Pierwszego dnia obejrzeliśmy Katedrę w Poznaniu, Mysią Wieżę w Kruszwicy i odbyliśmy rejs statkiem po Gople, podziwiając malownicze tereny. Drugiego dnia kolejką wąskotorową z Gąsawy dotarliśmy do Biskupina, gdzie obejrzeliśmy gród i poznaliśmy zasady jego budowy oraz wzięliśmy udział w warsztatach archeologicznych. Ostatnim punktem wycieczki było Gniezno.

 

 

Wszyscy udaliśmy się do Katedry położonej na Wzgórzu Lecha, gdzie zwiedzając zobaczyliśmy sarkofag św. Wojciecha, Drzwi Gnieźnieńskie z 18 ilustracjami z jego życia.
Następnie zrobiliśmy  sobie pamiątkowe zdjęcia przed pomnikiem Bolesława Chrobrego – pierwszego króla Polski. Na zakończenie pobytu poszliśmy na Starówkę i jedząc pyszne lody podziwialiśmy piękne budynki.
Wycieczka okazała się wspaniałą lekcją historii. Dotarliśmy w te okolice, gdzie legendarny Lech ujrzał na drzewie orle gniazdo, wziął je za dobrą wróżbę i osiedlił się wraz ze swym ludem, biorąc Orła Białego za swój znak. Byliśmy w miejscach ważnych historycznie, związanych z panowaniem Mieszka I i Chrztem Polski, koronacją Bolesława Chrobrego
i innych polskich królów, a także życiem codziennym pierwszych mieszkańców tych terenów.

 

Pełni wrażeń, z pięknymi pamiątkami wróciliśmy do szkoły, dumni, że w 100-lecie
Niepodległości Polski mogliśmy zwiedzić tak ważne dla każdego Polaka miejsca.


więcej zdjęć  

Maj 2018Uczniowie kl. IVb świętują Dzień Matki 

Mamo, posłuchaj opowiem Ci bajkę -
o tej księżniczce z wysepki uśmiechu,
którą raz Pan Bóg zamienił w malarkę,
chociaż nie miała pędzelka i farb.
Nie za górą, nie za chmurą,
ale w naszym domu, Mamo,
jest ta wyspa , no wiesz, którą wymalujesz tęczą samą.

Złotym pędzlem jest Twój uśmiech,
w oczach farbek masz tysiące.
Nawet wtedy, kiedy uśniesz,
Bóg się śmieje przez Twój sen.

 
Takimi pięknymi słowami uczniowie klasy IVb przywitali swoje kochane Mamy na klasowej uroczystości, która odbyła się 24 maja 2018r.
Był to absolutnie wyjątkowy dzień dla czwartoklasistów: impreza stanowiła niespodziankę dla Mam, a podane podczas pikniku dania zostały własnoręcznie wykonane przez dzieci, które po lekcjach wspaniale pracowały pod okiem swojej wychowawczyni.

Oficjalną część stanowił występ uczniów. Przyniósł on po równo wiele powodów do śmiechu i radości, jak również mnóstwo momentów niekłamanego wzruszenia i czułości.
Mamy otrzymały upominki i swoje niepowtarzalne portrety, które z dużą pomysłowością wykonały wdzięczne córeczki i synkowie.

 

Aura sprzyjała, więc świętowanie mogło być kontynuowane jako piknik połączony z prawdziwym ogniskiem. Jakże przyjemnie było patrzeć na szczęśliwe twarze Mam i dzieci!

 

Niezwykle miłym momentem był konkurs pt: ,,Znamy się nie tylko z widzenia”.
Rywalizowały ze sobą zespoły złożone z dwóch osób: mamy i dziecka. Trzydzieści pytań o różnym stopniu trudności miło wyłonić parę, która najlepiej zna swoje marzenia, upodobania, plany na przyszłość i sposoby na relaks. Salwy śmiechu dowodziły, jak wielką sztuką jest uważne obserwowanie rodzinnego życia i siebie nawzajem.
Zwycięską parą okazały się panie Małgorzata i Maria Wróbel, ale trzeba zaznaczyć, iż wszyscy inni uczestnicy konkursu osiągnęli imponujące, wspaniałe wyniki. Brawo!

Serdecznie dziękujemy OSP w Łaznowie za udostępnienie miłego miejsca na ognisko i piknik. Czwartoklasiści wraz z wychowawczynią przekazują wyrazy wdzięczności pani Annie Ciupie za ogromną pomoc w przeprowadzeniu tej klasowej imprezy.  

  więcej zdjęć  

 Maj 2018

 


Wycieczka kl. V do Zatoru
Na dworze piękny maj, więc postanowiliśmy skorzystać z pogodowej aury i wyjechać razem całą klasą.  Uprzejmość pani Renaty Ciepłuchy pozwoliła nam wybrać się do Zatoru, do energylandii. Żeby zaoszczędzić na czasie ruszyliśmy już w niedzielę, po drodze odwiedzając Ogrodzieniec. Wieczorem kolacja przygotowana przez uczestników, krótki spacer i mały mecz (już w ciemnościach).

 

Noc? Spanie? Chyba tego nie było, ponieważ jak jedni usnęli o trzeciej, to inni już wstali o piątej. Rankiem zakupy, śniadanie – znowu we własnym zakresie i wyjazd. Równiutko o 10-tej wchodzimy do krainy zabaw. Co można przeżyć? Trudno opisać, trzeba tam być.  Dziękujemy  pani Renacie za możliwość skorzystania z atrakcji. Organizatorem była wychowawczyni kl. V
p. Urszula Mazur-Stasiak.

więcej zdjęć  
Maj 2018


Projekt "Umiem pływać"
Wzorem lat ubiegłych uczniowie klasy II  biorą udział w projekcie "Umiem pływać", zorganizowanym przy wsparciu funduszy Unii Europejskiej i Urzędu Gminy w Rokicinach. Co poniedziałek niecierpliwie oczekują na wyjazd na basen do Brzezin, gdzie pod czujnym okiem instruktorów pokonali już niepewność i z dużym zaangażowaniem pogłębiają sztukę oddychania i poruszania się w wodzie. Niestraszne stały się także skoki do wody.

 

Na zakończenie zajęć nie może zabraknąć czasu na krótką zabawę. Śmiało można stwierdzić, że uczestnicy projektu czują się jak ryby w wodzie i z pewnością żałują, że okres nauki pływania nie może trwać dłużej.

więcej zdjęć  
Maj 2018


Wycieczka kl. I-II do Torunia

Dnia 16 maja br. klasy I i II udały się na wycieczkę do Torunia. Całodniowy pobyt w tym pięknym mieście pozwolił, aby uczniowie zwiedzili Muzeum Piernika, gdzie własnoręcznie wykonali ciastko-piernika oraz Planetarium. Spacer po zabytkowych uliczkach Starego i Nowego Miasta ukazał Pomnik Mikołaja Kopernika, dom, w którym się urodził polski astronom, Katedrę Świętojańską, średniowieczną basztę zwaną Krzywą Wieżą, mury obronne oraz wiele innych atrakcji. 

 

Uczniowie mogli podziwiać nie tylko zabytkowe budowle ale i przyrodę, krajobrazy, ponieważ płynęli statkiem po Wiśle.

 

Uroki Torunia tak wpłynęły na dzieci i opiekunów, że wydłużony czas pośród urokliwych ogródków kawowych na głównej ulicy Starego Miasta spowodował 1,5 godzinne opóźnienie
w powrocie do domów.


więcej zdjęć  
Maj 2018


Tydzień Ekologii
Program działań ekologicznych rozpoczął się rajdem po Ziemi Rokicińskiej przygotowanym i przeprowadzonym przez Szkolne Koło PTSM „Łaziki” w dniu 21.04.2018r. Przez kolejne dni uczniowie przygotowali się do II Szkolnego Konkursu Ekologicznego „Wiem, co robić z odpadami”, który został przeprowadzony 27.04.2018r. Dzieci wykonywały także różne przedmioty z odpadów nadając im „drugie życie”.

Jak wszyscy zapewne wiemy, rozwój cywilizacyjny i techniczny przyczynia się w dużej mierze do zanieczyszczenia środowiska, stwarza poważny problem coraz większej ilości odpadów, w tym także odpadów niebezpiecznych. Wiedzą o tym także uczniowie SP im. Tadeusza Kościuszki w Łaznowie. Dzieci są świadome tego, jak duże znaczenie dla środowiska ma segregacja śmieci pozwalająca na ich przetwarzanie i tym samym ograniczenie zużycia surowców naturalnych. Selektywna zbiórka odpadów jest nieodzownym elementem naszego życia.
Pierwszą zasadą ekologicznego stylu życia jest ograniczenie ilości śmieci – kupowanie tylko potrzebnych rzeczy, opakowanych jak najoszczędniej i najlepiej w opakowania, które można powtórnie użyć.

 

Pierwsze miejsce w naszym konkursie „Wiem, co robić z odpadami” zdobył zespół z klasy VI w składzie: Justyna Miazek, Weronika Robak, Natalia Staszek – dziewczyny uzyskały 83% poprawnych odpowiedzi. Gratulacje! Pozostałe zespoły także wykazały się dużą wiedzą dotyczącą sortowania, zbiórki i przetwarzania odpadów oraz zagrożeń i ochrony najbliższego środowiska. Już zapraszamy za rok na trzecią edycję konkursu.


Kwiecień 2018


Sprawdzian Trzecioklasisty z Operonem
26 kwietnia 2018 roku odbył się Ogólnopolski Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty z Operonem. Celem testu jest podsumowanie pierwszego etapu edukacji oraz dostarczenie informacji o pracy uczniów w zakresie różnych kompetencji: czytania, pisania, wiedzy o języku, sprawności rachunkowej oraz praktycznych umiejętności w rozwiązywaniu zadań matematycznych. W tegorocznym sprawdzianie wzięły udział 2 852 szkoły z całej Polski, także uczniowie naszej placówki. Sprawdzian rozpoczął się o godz. 9.00 filmem terapeutycznym z Bratkiem, który pozwolił się dzieciom zrelaksować i skupić.

 

 


Następnie uczniowie zmierzyli się z testami z języka polskiego, matematyki i mini testem z przyrody. Tytuł sprawdzianu brzmiał „Pierwszy lot” i był związany z fragmentem tekstu E.Zubrzyckiej „Filip i bociany. W tym roku wiosny nie będzie”. Również test z przyrody dotyczył bocianów i ich odżywiania. Uczniowie ze skupieniem rozwiązywali wszystkie zadania.
Wszystkim Trzecioklasistom życzymy wysokich wyników ze sprawdzianów


Kwiecień 2018


Program "Cukierki"
W marcu i kwietniu 2018r.   realizowałam  program z zakresu wczesnej profilaktyki ”Cukierki” dla uczniów klasy III Szkoły Podstawowej w Łaznowie.
Program opierał  się na wspólnej lekturze bajki "Cukierki" w zespole klasowym i pracyz dziećmi na bazie tekstu z wykorzystaniem różnych metod aktywnych. Celem zajęć było  przybliżenie uczniom podstawowych informacji na temat środków uzależniających i zagrożeń z nimi związanych, kształtowanie postawy dystansu w relacjach z osobami nieznajomymi, rozwijanie u uczniów postawy szacunku i zaufania w stosunku do szkolnego personelu pedagogicznego i technicznego jako osób mogących udzielić wsparcia w problemach wydarzających się na terenie szkoły.  Program oprócz w/w celów miał też skłaniać uczniów do nawiązania rozmowy ze swoimi rodzicami w domu na temat potencjalnych zagrożeń i  sytuacji trudnych z udziałem dzieci.

      

Jak pokazują doświadczenia, wykorzystanie m.in. metody fabuły bajki w pracy z dziećmi jest niezwykle cenne. Identyfikacja z fikcyjnymi bohaterami pozwala dzieciom na przebycie jedynie w wyobraźni wydarzeń, które mogą stać się istotne w ich rozwoju intelektualnym i emocjonalnym.
Treści zostały  dostosowane do wieku i możliwości percepcyjnych dzieci.

Dzieci aktywnie brały udział w proponowanych ćwiczeniach, wykonywały wszystkie polecenia z dużym zapałem. Sądzę, że zrozumiały cel zajęć i będą potrafiły wykorzystać zdobytą wiedzę we właściwy sposób.

Pedagog szkolny Dorota Karp

 Kwiecień 2018


Program "Debata"
Uczniowie klasy VI naszej szkoły zostały objęte programem „Debata” w ramach działań profilaktycznych. Zajęcia przeprowadził pedagog szkolny. Poniżej przedstawione są główne założenia zajęć. Program profilaktyczny „Debata” należy do bardzo obiecujących propozycji profilaktycznych na naszym rynku. W kraju  jest jednym z najchętniej realizowanych programów profilaktycznych, a u odbiorców uzyskuje bardzo wysokie oceny.

Główną zaletą programu jest wykorzystanie w jego konstrukcji wszystkich najskuteczniejszych strategii profilaktycznych (zmiana przekonań normatywnych, sprzyjanie osobistym postanowieniom, odwołanie się do świata wartości, przekazanie wiedzy o konsekwencjach sięgania po środki psychoaktywne).
Program „Debata” nie dotyczy  samej  profilaktyki uzależnień. Jego głównym  celem jest uchronienie młodych ludzi przed wszelkimi negatywnymi konsekwencjami korzystania ze środków zmieniających świadomość. Badania pokazują bowiem, że jedynie około 5% młodych ludzi może się uzależnić od substancji psychoaktywnych (głównie alkoholu). Jednak znacznie większy odsetek młodzieży doświadcza lub doświadczy wielu szkód spowodowanych sięganiem po te substancje (najpoważniejsze z tych szkód to śmierć, konflikty z prawem, utrata zdrowia, gwałty, niechciane ciąże, konflikty z rodzicami, niepowodzenia szkolne, poważne straty rozwojowe).

Dlatego też program ma chronić młodzież nie tylko przed uzależnieniami,
ale przede wszystkim  przed  doświadczaniem w/w szkód.

Kwiecień 2018


VII Ekologiczny Rajd po Ziemi Rokicińskiej
Jak ciekawa i intrygująca może być historia najbliższej okolicy można było się przekonać  wędrując szlakiem tegorocznego rajdu po Ziemi Rokicińskiej, w dniu 21.04.2018r.

Więcej    :: Koło PTSM


Kwieicień 2018


Spotkanie panią psycholog

W ramach obchodów Miesiąca Zdrowia i Dnia Ziemi na zaproszenie Dyrektora Szkoły i pedagoga szkolnego na spotkanie z rodzicami przybyła Pani Anetta Markiewicz-  specjalista terapii, psycholog i kurator. W krótkiej pedagogizacji, skierowanej dla naszych wspaniałych rodziców podjęła najistotniejsze zagadnienia z zakresu wychowania, budowania wzajemnych relacji, szacunku i współpracy między szkołą a domem rodzinnym. 

 

W sposób jakże trafiający pokazała realne zagrożenia współczesnego świata, nakreśliła wspólny cel rodzica i nauczyciela- dobro dziecka. Przypomniała o najważniejszym elemencie w procesie wychowania- rodzicu- kochającym, więc wymagającym oraz o ważnej roli wspomagającej ten proces- roli wychowawczej środowiska szkolnego. Pani Anetta , mam nadzieję jedynie odświeżyła termin autorytetu rodzica, wychowawcy, nauczyciela, pedagoga, dyrektora szkoły, bez których trudno uczyć i wychowywać młode pokolenie Polaków. Mam nadzieję, że spotkanie z taką osobą stało się dla wielu powodem do refleksji. Z poważaniem pedagog szkolny- Dorota Karp.

Kwiecień 2018


Uroczysta Sesja Rady Gminy w GOK

W dniu 12.04.2018r. w GOK w Rokicnach uroczystą sesją rozpoczęto Rok Obchodów 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. W porządku sesji zaplanowano część artystyczną, którą przygotowali uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem pań Urszuli Mazur-Stasiak i Anny Karp

 

oraz prelekcję historyczną poprowadzona przez emerytowanego dziś dyrektora szkoły w Łaznowie pana Ryszarda Gradowskiego.

 

Po tej części uroczyście otwarto Historyczną Izbę Pamięci w utworzoną w GOK, z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

 Kwiecień 2018Magiczne kryształy

Uczniowie klasy pierwszej od lutego do kwietnia  uczestniczyli w zajęciach z zakresu wczesnej profilaktyki pt ”Magiczne kryształy”. Jest to stosunkowo nowa propozycja zajęć  skierowana do młodszych dzieci, odpowiadająca na potrzeby współczesnego świata. Zajęcia bazują na bajce, która wprowadza dzieci w klimat sielskiego życia, które zakłócają magiczne kryształy czyli tablet, telefon, komputer, telewizor. Utrata kontroli nad czasem spędzanym przy szklanym ekranie powoduje znaczne zmiany w zachowaniu, osobowości i relacjach międzyludzkich. Celem zajęć nie jest jednak zanegowanie tych multimediów, ponieważ dziś tworzą one naszą codzienność, pomagają w pracy, nauce, pozwalają szybko się skomunikować. Zajęcia miały jedynie skłonić do autorefleksji, pokazać dzieciom alternatywne sposoby spędzania czasu wolnego z bliskimi, z rodziną, w otoczeniu przyrody.

 

„Magiczne kryształy” są pretekstem do rozmowy z dziećmi o ich ulubionych bajkach, bohaterach z bajki, filmu. Ponadto dzieci podczas trwania zajęć miały okazję stworzyć swoją książeczkę, która jest pretekstem do rozmowy w domu i przeanalizowania wśród dorosłych kwestii związanych ze spędzaniem czasu wolnego. Należy bowiem pamiętać, że to my dorośli jesteśmy odpowiedzialni za dzieci, za ich rozwój, za to w jaki sposób wykorzystują swój czas wolny. To my dorośli wytyczamy granice dzieciom, wyznaczamy szlaki, po których mają się poruszać. Dlatego uważam, że wczesna profilaktyka, dostosowana do możliwości rozwojowych dziecka jest bardzo ważna, a najważniejszy w całym procesie wychowania jest zawsze rodzic. Małe dzieci są szczególnie podatne na oddziaływania, każde niepożądane zachowanie można próbować korygować, pod warunkiem, że wystarczy nam chęci , cierpliwości i wytrwałości. Mając jednak zawsze na uwadze dobro dziecka,  należy to robić nieustannie, bo wychowanie to proces długotrwały.

Kwiecień 2018

Spotkanie "Zdrowie bez zagrożeń"

W związku z obchodami  Światowego Dnia Zdrowia, który przypada na 7 kwietnia, na uczniów naszej szkoły czekała miła niespodzianka.  Zgodnie z planem 10 kwietnia od godziny 9:00 gościła w naszej szkole pani doktor- Agata Benka. W pierwszej kolejności odwiedziła uczniów klas I - III, z którymi omówiła zagadnienie " zdrowia". 

 

Przekaz był absolutnie doskonały i czytelny, a potwierdzeniem tego jest "dywan zdrowia" wykonywany przez dzieci i zaangażowanie uczniów w próby wyjaśniania terminów związanych z dobrym zdrowiem i samopoczuciem. Nasz miły gość przygotował dla naszych dzieci upominki oraz wręczył dyplomy i nagrody w ramach konkursu plastycznego i plastyczno-literackiego pt:" Wszyscy  mamy zdrowe minki, bo zjadamy witaminki". Później Pani doktor spotkała się na sali gimnastycznej z uczniami klas IV - VII, podejmując tematykę profilaktyki zdrowia, poruszając temat etapów rozwojowych dzieci, w tym trudnego okresu dojrzewania. Nawiązując do haseł WHO z ubiegłych lat, zasygnalizowała problem chorób cywilizacyjnych, jak uzależnienie od multimediów, cukrzyca czy depresja.  Pani doktor obiecała, że nas jeszcze odwiedzi, więc czekamy z niecierpliwością i serdecznie zapraszamy.
Kolejnym gościem, który nas odwiedził w tym dniu była pani Dorota Ignasik ze Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Tomaszowie Maz. Tradycyjnie już nasz wyśmienity gość odwiedził najstarszych uczniów naszej szkoły, przybliżając skalę zagrożeń związanych z dopalaczami, prezentując ciekawe materiały filmowe oraz umożliwiając dzieciom sprawdzenie się smokolizerem i przejście wytyczonej trasy w alkogoglach.  Do doświadczeń z alkogoglami dołączyli uczniowie klasy VI i V. Dziękujemy dyrekcji Sanepidu za oddelegowanie tak miłego gościa  i zapraszamy ponownie. Mamy nadzeję, że właściwie rozumiana i realizowana profilaktyka będzie owocowała w prozdrowotnych postawach naszych dzieci. Z wyrazami uznania i z podziękowaniem pedagog szkolny- Dorota Karp.

Kwiecień 2018


Wycieczka do Warszawy

W dniu 10.04.2018 r. czworo naszych uczniów: Hania Ciepłucha, Iga Pieńczak, Natalia Staszek oraz Krystian Bąbel wraz z opiekunką- panią Jolantą Pawelec uczestniczyło w wycieczce do Warszawy. Wyjazd był sponsorowany przez Senatora RP – pana Rafała Michała Ambrozika i stanowił nagrodę za udział dzieci w konkursie ,,List do taty”, w którym uczniowie wzięli udział w czerwcu 2017 r.
Organizatorem czwartej edycji tego konkursu była Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej
i Społecznej Senatu Rzeczypospolitej Polskiej oraz Fundacja im. Św. Cyryla i Metodego. Swój patronat ogłosił również Rzecznik Praw Dziecka.
Program wycieczki obejmował zwiedzanie Muzeum Narodowego oraz Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej.
Dużą przyjemnością było obserwowanie, z  jaką ekscytacją dzieci oglądały oryginały sławnych dzieł malarskich, których reprodukcje pojawiają się na lekcjach języka polskiego i historii oraz zdobią podręczniki szkolne.
Największe wrażenie zrobiło oczywiście malarstwo Jana Matejki, a zwłaszcza monumentalna ,,Bitwa pod Grunwaldem”.
Dzieła Józefa Chełmońskiego, Artura Grottgera, Wojciecha Kossaka dzieci znają nie od dziś.

 

Jak to dobrze, że mogły podziwiać je, obcując ze sztuką w sposób bezpośredni i dosłowny!
Zgodnie stwierdzono, że wielkie wrażenie i wzruszenie wywołuje wśród zwiedzających rzeźba Wacława Szymanowskiego pt: ,,Macierzyństwo” oraz autentyczny fortepian, przy którym zasiadał jeden z ,,ojców polskiej niepodległości” – Ignacy Paderewski.
Muzeum oferuje wiele niezwykłych ekspozycji, takich jak np. wystawa starożytna. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się również nowoczesne stanowiska multimedialne, przy których nasi uczniowie spędzili dużo czasu. Muzeum Narodowe polecamy wszystkim!

 

Gmach Sejmu i Senatu RP jest już znany Natalii i Idze z niedawnego klasowego wyjazdu, natomiast dla naszych piątoklasistów ta część wycieczki była dużą atrakcją. Dzieci odwiedziły najważniejsze miejsca w kompleksie Sejmu i Senatu oraz wysłuchały interesującego wykładu na temat dziejów polskiego parlamentaryzmu. Była to wspaniała lekcja historii i wychowania obywatelskiego.

Serdecznie dziękujemy organizatorowi wycieczki!
Dostarczyła ona uczniom niezapomnianych wrażeń.  

więcej zdjęć  
Warsztaty pszczelarskie z pasieką "Boża Iskierka"

"W pszczołach Bożego ducha jest iskierka..."

W dniu 5 kwietnia 2018 roku naszą szkołę odwiedził pan Maciej Gościniak z pasieki „Boża Iskierka”. Przedstawił on dzieciom historię odkrycia miodu, jako słodkiej i zdrowej przekąski, etapy rozwoju hodowli pszczół a także tajemnice z życia tych małych stworzeń. Prowadzący w bardzo ciekawy sposób ukazał dzieciom: sposoby porozumiewania się pszczół, tajniki zbierania miodu, rozmnażania się, wychowywania młodych pokoleń oraz metody wytwarzania miodu. 

 

 

Dużą atrakcją był szklany ul zamieszkany przez pszczelą rodzinę oraz inne przedmioty służące pszczelarzom np. podkurzacz, miotełka czy kombinezon ochronny. Wszystkie dzieci spróbowały też pyłku kwiatowego i miodu. Na zakończenie spotkania uczestnicy otrzymali plaster wosku i knot, z których na zajęciach własnoręcznie zrobią świeczkę, a także  słoiczek miodu i nożyk do jego rozsmarowywania oraz certyfikat ukończenia „Warsztatów pszczelarstwa”. Mamy nadzieję, że zajęcia te przybliżyły naszym uczniom fascynujący świat pszczół oraz ukazały,  jak ważną rolę odgrywają one w życiu człowieka.

więcej zdjęć  
Kwiecień 2018


Dzień Samorządności
W roku szkolnym 2017/18 wiosna zawitała do nas z jednodniowym opóźnieniem. Na szczęście uczniowie byli na nią w całości przygotowani.
22 marca społeczność szkolną przywitała mianowana na jeden dzień przez dyrektora szkoły p. Tomasza Wilka tymczasowa pani dyrektor, przewodnicząca SU,  Wiktoria Wiktorek. Na krótkim apelu przedstawiła swoją Radę Pedagogiczną i rozdzieliła obowiązki między siódmoklasistów którzy pokierowalili działaniami szkoły przez trzy pierwsze godziny lekcyjne w ramach naszego corocznego Dnia Samorządności.

 

 

Rada sumiennie pełniła swoje obowiązki,  przykładnie edukowała i korygowała zachowanie swoich podopiecznych.
Dalszą część dnia uświetnił wiosenny rozkwit talentów podczas którego uczniowie klas I - VII prezentowali swoje umiejętności w rozmaitych płaszczyznach. Były tańce, gimnastyka,  śpiewy i gra na instrumentach. 

 

Można z dużą pewnością stwierdzić,  że drugiej tak utalentowanej grupy młodzieży możnaby naprawdę długo szukać.
Koniec imprezy zwieńczyły słodkie upominki ufundowane przez Radę Rodziców i podziękowania złożone uczniom przez Pana Dyrektora.

 
więcej zdjęć  
Marzec 2018


Wycieczka do Warszawy kl. VI i VII
9 marca 2018 był dla uczniów klasy VI i VII odskocznią od typowego, piątkowego planu lekcji. Nie znaczy to jednak, że była to przerwa od nauki. Wręcz przeciwnie. Szósto i siódmoklasiści uczestniczyli bowiem w edukacyjnej wycieczce do Warszawy.
Czego uczniowie Szkoły Podstawowej w Łaznowie szukali w stolicy?
W pierwszej kolejności dane nam było zwiedzić Sejm RP. I nie była to bynajmniej migawka z wiadomości. Uczniowie oprowadzeni zostali po Sali Plenarnej Sejmu, Sali Plenarnej Senatu czy Korytarzu Marszałkowskim. Obejrzeli dokładnie makietę budynków sejmowych, kaplicę sejmową jak również wysłuchali krótkiego wykładu historycznego na temat lasek marszałkowskich.
   

 

Całość wycieczki opatrzona była merytorycznymi i interesującymi komentarzami pani przewodniczki z Wszechnicy Sejmowej i pana posła RP Krzysztofa Maciejewskiego. Na koniec wycieczki zarówno dzieci jak i opiekunowie obdarowani zostali pamiątkami z tego jakże pouczającego wydarzenia.
W dalszej kolejności dzieci rozprostowały nieco nogi podczas spaceru Łazienkami Królewskimi w Warszawie, by już chwilę później zawitać w Muzeum Powstania Warszawskiego.

 

Tam, podzieleni na dwie grupy, z zaciekawieniem przez ponad dwie godziny słuchaliśmy historii obrazujących ten jakże trudny dla nas, Polaków, czas. Dla uczniów ze słabszą wyobraźnią zaprojektowany został również film 3D - "Miasto Riun", po którego obejrzeniu chyba nikomu nie pozostały złudzenia co do ogromu zniszczeń
poczynionych stolicy prze naszych okupantów. Liczba 200.000 zabitych chyba każdemu utkwi w pamięci na stałe.
Wyjazd do Warszawy pokazał, że proces nauczania nie zawsze musi kojarzyć się ze stosem notatek i czasem spędzonym w ławce.
Mówi się, że podróże kształcą. Cóż, ta - na pewno.
więcej zdjęć  
Marzec 2018Żołnierze Wyklęci - Bohaterowie Niezłomni -
szkolna 
wystawa

Od 1 marca 2018 r. można oglądać w naszej szkole wystawę prac autorstwa uczniów klasy VI i VII. Ekspozycja  związana jest ze świętem narodowym, które decyzją Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z 2011r.,  ustanowione jest jako Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Jest to polskie święto państwowe  poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, którzy działali w tzw. drugiej konspiracji w latach 1944 – 63.
Uczniowie pracowali indywidualnie lub w grupach pod kierunkiem pani Jolanty Pawelec. Przez półtora miesiąca zgłębiali biografie polskich żołnierzy i źródła historyczne odnoszące się do Niezłomnych.
Ich zadaniem było zaprezentowanie biografii i dokonań bohatera, który stanowi dla nich wzór patrioty i Polaka. 

 

Tematyka wystawy stanowi dla uczniów klasy VI i VII zadanie wykraczające poza materiał nauczania w tych klasach. Jest to wiedza ponadprogramowa. Aby przygotować zaprezentowane środowisku prace, dzieci musiały zgłębić temat, odbyć liczne konsultacje z nauczycielem, wykazać się pracowitością i sumiennością w doborze materiału i ujęciu tematu.
Mogą rodzić się pytania:
Po co wobec tego stawiać młodemu człowiekowi tak poważne i trudne zadania?
Czy sensowne jest nakłaniać dziecko do zaznajomienia się z tak trudnym i złożonym tematem, jakim jest historia Polski po roku 1944?

Odpowiedź  wydaje się oczywista.
Jeśli mamy chęci i możliwości, mówmy młodemu pokoleniu prawdę o dziejach ich Ojczyzny!
Nauczmy młodego człowieka, wychowanego w realiach XXI wieku, szacunku dla przeszłości, dążenia do prawdy i miłości do ziemi, na której przyszło żyć naszym dziadom, ojcom i nam samym!
Niech dzieci na chwilę obrócą się za siebie!
Niech poszukają w przeszłości Polski wzorów dla siebie – bohaterów, którzy swoim życiem i oddaniem sprawie Ojczyzny mogą pięknie ukształtować współczesne młode pokolenie!
Potrzebne jest to zarówno nam i naszym dzieciom, jak również tym wspaniałym Niezłomnym, którzy ponad pół wieku czekali na odzyskanie prawdy i pamięci o nich, a często nawet swego imienia. 

   

Powstałe prace odznaczają się wysokim poziomem wiedzy historycznej, jak również wspaniałymi walorami plastycznymi. W ich stworzenie z pewnością zaangażowani byli również członkowie rodzin uczniów. Stanowi to ważną wartość dodaną: wspólnie spędzony czas połączony ze wzajemną edukacją to realizacja jednego z najważniejszych celów przygotowanej prezentacji.    
Pokazywanie prawdy, przywracanie tożsamości Wyklętym przez lata bohaterom to podstawowe moralne drogowskazy, jakie powinniśmy wskazać dziś młodemu pokoleniu.
  

więcej zdjęć  
Marzec 2018Walentynkowa poczta

Jak wszyscy wiedzą, dzień 14 lutego jest kojarzony z ,,walentynkami” - świętem miłości, przyjaźni, świętem zakochanych i wszystkich tych, którzy szczerze się lubią.
Walentynki to dobra okazja, by wyznać swe uczucia komuś, kto jest nam bliski. Warto jednak życzenia walentynkowe złożyć także najbliższym: rodzicom, rodzeństwu, przyjaciołom.
Chyba wszyscy przyznają, że wzajemna życzliwość, wyrazy sympatii to dobry kapitał na każdy dzień!
Tego pilnujemy w naszej szkole bardzo starannie. Już od wielu lat walentynkowa poczta jest cykliczną imprezą organizowaną corocznie przez Samorząd Uczniowski. Dlaczego? Przynosi ona dzieciakom tyle pozytywnej ekscytacji i pogody ducha, że nie sposób nie zabawić się
w wysłanników św. Walentego.

 

W tym roku tradycji stało się zadość: wszyscy bez wyjątku zostali obdarowani pięknymi
i bardzo często własnoręcznie zrobionymi walentynkowymi karteczkami, liścikami i różnego typu przesyłkami. Radości było co niemiara!

Mamy wielką nadzieję, że przekazane koleżance, koledze, nauczycielowi serdeczne słowa będą obowiązywać w naszej szkole przynajmniej do 14 lutego przyszłego roku.    


Luty 2018 


Admin


  ..:: czas ::..
 

  ..:: kalendarz ::..
 

  ..:: linki ::..

Dziecko w sieci
Dziecko a internet
Przemoc w rodzinie
Narkomania
Kalendarium dnia
Kalendarz roku szk
Podręczniki w szkole
Rekrutacja


 


2007 Copyright by ... Design by AllThings.prv.pl