SZKOŁA PODSTAWOWA
IM. TADEUSZA KOŚCIUSZKI
W ŁAZNOWIE
  ..:: menu ::..
:: Strona główna
:: O szkole
:: Dyrektor
:: Nauczyciele
:: Samorząd  Uczniowski
:: Rada Rodziców
:: Inni pracownicy

 

  ..:: menu 2 ::..
:: Z życia szkoły
:: Uczniowie - klasy
:: Najlepsze wyniki
:: Konkursy,turnieje
:: Plan zajęć
:: Szkolne Koło PCK
:: Koło PTSM
:: Biblioteka
:: Galeria
:: Archiwum
 
  ..:: menu 3 ::..
    ..:: ruszamy ::..
 
» Z ŻYCIA SZKOŁY »

Poprzedni rok szkolny - w zakładce Archiwum


Wydarzenia zarejestrowane okiem aparatu.

2018/2019 - I półrocze


27 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy


Już po raz 4 w naszej gminie, a zasadniczo w naszej szkole odbył się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. I po raz kolejny nie zawiedliście Państwo.
Dzięki naszym wspaniałym wolontariuszom, zaangażowaniu cudownych rodziców oraz jak zawsze rewelacyjnej współpracy rady pedagogicznej naszej szkoły oraz wsparciu instytucji działających na terenie naszej małej ojczyzny pobiliśmy zeszłoroczny rekord.
Zebrana wspólnie kwota przerosła nasze oczekiwania, ale też pokazała, że takie działania integrujące społeczność lokalną mają sens. 
Kwota, jaką udało się nam zebrać kwestując, zapraszając do kawiarenki, na pyszną grochówkę przygotowaną przez naszych druhów OSP, prowadząc kiermasz, loteryjkę 
dla najmłodszych, robiąc tatuaże, przeprowadzając badania profilaktyczne, biegnąc razem 
w biegu charytatywnym czy w końcu prowadząc nasze gorące licytacje to 11100,40 złotych.

Żadne słowa nie są w stanie wyrazić wdzięczności wobec wszystkich ludzi dobrej woli, którzy poświecili swój czas, zaangażowali się w to dzieło, czy wsparli nas finansowo.
Mogę jedynie podziękować i wyrazić nadzieję, że będziecie Państwo z nami za rok.


W sposób szczególny dziękuję wszystkim wolontariuszom:  Barbarze Krawczyk, Beacie Płachta, Karolowi Karp, Karolince Karp, Julii Karp, Kornelii Kapelan, Julii Derach, Natalii Ciupa, Krystianowi Bąbel, Mateuszowi Karp, Jakubowi Sadowskiemu, Natalii Staszek, Julii Grałek (Marysi Nowak, która przez cały dzień wspierała koleżankę swoja obecnością 
i pomocą). 

Serdecznie dziękuję: Druhom OSP w Łaznowie za przygotowanie pysznej grochówki 
dla naszych gości, Lekarzom-  Państwu Agacie i Błażejowi Benka,  za poświecony czas, przeprowadzone badania i opiekę medyczną, Pani Dominice Smejda, za pomysł, czas
i cierpliwość podczas robienia tatuaży dzieciom, Pani Alicji Zimnickiej za zorganizowanie kącika warsztatów manualnych, Panu Markowi Mielczarkowi, który spontanicznie podjął się uwieczniać nasze działania na fotografiach, Naszym wspaniałym nauczycielom, a szczególnie pani Annie Karp i Monice Dziedzińskiej, za zaangażowanie w przygotowaniu naszego kiermaszu, Paniom: Magdalenie Staszek, Gabrysi Sadowskiej, Monice Dziedzińskiej i Annie Ciupa za wspaniałą obsługę naszej kawiarenki, Wszystkim naszym sponsorom, Wszystkim uczniom naszej szkoły, którzy pomagali w przygotowaniach, Księdzu proboszczowi – Witoldowi Lubaniakowi- za zaproszenie wiernych w kościele tego dnia do odwiedzenia naszej szkoły i za obecność,

W sposób szczególny dziękuję pani Basi Krawczyk, której wsparcie, zaangażowanie i świetna organizacja oraz cierpliwość i wielkie serce przyczyniły się w sposób nieoceniony do tego dzieła,Wszystkim osobom, tym dużym i małym, którzy odwiedzili tego dnia naszą szkołę, Szefowi Sztabu nr 169 w Koluszkach- panu Antoniemu Tomczykowi za doskonałą współpracę.

Wolontariusz i organizator 27 finału WOŚP
pedagog – Dorota Karp

Styczeń 2019

Jasełka Bożonarodzeniowe

Czas przygotowania i oczekiwania na Boże Narodzenie jest najpiękniejszym okresem w całym roku. W świąteczny nastrój wprowadzili nas uczniowie naszej szkoły, przedstawiając Jasełka Polskie ,,Gdzie jest nasze Betlejem?”, przygotowane przez uczniów klasy czwartej.
W tym roku miały one szczególny charakter z nutą patriotyzmu w tle.

Aniołowie ogłaszają radosną nowinę, że przyszedł w ubogiej stajence na świat Bóg
i zapraszają wszystkich do oddania mu hołdu. Do Nowonarodzonego Jezusa przybywają Polacy: górale, rycerz, Kujawianka, górnik, Ślązaczka, Marynarz, Krakowianka, robotnicy przynosząc dary. Przychodzi też Polska nasza Ojczyzna prosząc Matkę Bożą o Dziecię, 
które się narodziło. 
Do żłóbka podążają dzieci z naszej parafii Łaznów wyrażając swoją miłość do Jezusa.

Przedstawienie przeplatane było pięknymi kolędami i pastorałkami. Samorząd Uczniowski złożył wszystkim  życzenia świąteczne. Po zakończonym spektaklu głos zabrał Dyrektor Szkoły p. Paweł Bieliński, który podziękował uczniom za występ oraz życzył zebranym wesołych i spokojnych świąt. Do życzeń dołączył się Proboszcz naszej parafii
ks. Witold Lubaniak i Wójt Gminy Rokiciny p. Jerzy Rebzda.


Grudzień 2018Kiermasz charytatywny
,,I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem"

Dyrekcja, Grono Pedagogiczne i Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki 
w Łaznowie serdecznie dziękują wszystkim darczyńcom za udział w akcji charytatywnej
„I ty możesz zostać Świętym Mikołajem”. 
Jak co roku społeczność uczniowska z nauczycielami, wychowawcami i przy zaangażowaniu rodziców podjęła trud, by otworzyć się na potrzebujących. 

Dzięki hojności i przy wielkim zaangażowaniu,  podczas kiermaszu zebraliśmy 2608 zł.
W czasie akcji otrzymaliśmy jeszcze 26 paczek z firmy Pol – Hun z Koluszek.
W ramach pozyskanych środków obdarowaliśmy:
- 7 osób dorosłych potrzebujących,
- 3 niepełnosprawnych dzieci z naszej parafii,
- 16 uczniów naszej szkoły,
- Fundację „Gajusz” z Łodzi, prowadzącą hospicjum dziecięce.
Pozostała kwota została przekazana dla szkoły.

Dzięki tej przepięknej akcji udało się znowu zintegrować lokalną społeczność, pokazując,
że razem możemy zdziałać naprawdę wiele. Z perespektywy roli wychowawczej szkoły udało się znowu poprzez konkretne działanie pokazać czym jest empatia, tak potrzebna we współczesnym świecie. Ponadto wytypowani uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami: pedagogiem szkolnym, nauczycielem języka polskiego- panią Moniką Dziedzińską oraz zaangażowanym w pomaganie rodzicem o wielkim sercu, udali się na zaproszenie kadry fundacji „Gajusz” z Łodzi do hospicjum dzięcięcego. 
Dla wszystkich nas była to wzruszajaca lekcja, lekcja pokory. Dzieci muszą bowiem wiedzieć, że świat wokół nas ma różne oblicza, również to smutne związane z chorobą
i śmiercią oraz to piękne, gdzie dobroczynność jest czymś naturalnym. 
Mamy nadzieję, że jeszcze nie raz uda się wspomóc to smutne, ale jakże piękne miejsce, 
gdzie nie brakuje „aniołów”. 
Dziękujemy również pani Barbarze Krawczyk, bez której zorganizowanie tej akcji byłoby niemożliwe oraz całemu gronu pedagogicznemu z SP w  Łaznowie za poświęcony czas
i wielkie serce.


Grudzień 2018
Andrzejki 2018

Tradycja i dawne polskie obyczaje to niezaprzeczalnie nasze wspólne wartości, które warto 
i trzeba pielęgnować. 
Tak właśnie robimy w naszej szkole, ponieważ już od bardzo dawna uczniowie bawią się 
i szaleją na okoliczność tradycyjnych andrzejek. Wspominamy dzieciom również
o prawie już zapomnianym święcie katarzynek, niemniej jednak koniec listopada kojarzy się 
w łaznowskiej szkole z naczelnym hasłem ,,andrzejki”. Samorząd Uczniowski, tak jak 
w poprzednich latach, przygotował zabawę dla uczniów klas I- VIII oraz różnorodne wróżby 
i przepowiednie. 
Głośna i szalona zabawa rozbrzmiewała w całej szkole. Stoliki z andrzejkowymi wróżbami oblegane były szczególnie przez najmłodszych. 

Życzymy wszystkim, aby wszystkie czary pod wezwaniem św. Andrzeja szybko się spełniły – oczywiście dotyczy to wyłącznie dobrych i pomyślnych wróżb. Powodzenia!

więcej zdjęć

Listopad 2018

Podsumowanie Kampanii
,,Zachowaj trzeźwy umysł 2018"


Zachowaj Trzeźwy Umysł –  to realizowana od 2002 roku ogólnopolska kampania podejmująca problem profilaktyki uzależnień. Projekt organizują: Stowarzyszenie Producentów i Dziennikarzy Radiowych i Fundacja „Trzeźwy Umysł”.
Instytucjami realizującymi program kampanii profilaktycznej Zachowaj Trzeźwy Umysł są gminne lub miejskie komisje rozwiązywania problemów alkoholowych.
Celem kampanii jest promowanie konstruktywnych postaw, zdrowego stylu życia oraz atrakcyjnych dla dzieci i młodzieży zachowań prospołecznych, jako alternatywy wobec wielu patologii, szczególnie picia alkoholu, zażywania narkotyków oraz stosowania przemocy.
Kampania „Zachowaj Trzeźwy Umysł” realizuje cele poprzez ścisłą współpracę
z samorządami lokalnymi w całym kraju. Każdego roku do zaangażowanych
w akcję miast i wsi, trafiają zestawy edukacyjne w postaci różnorodnych wydawnictw profilaktycznych, adresowanych do dzieci, rodziców i nauczycieli.
Również w roku 2018 Gmina Rokiciny, a konkretnie Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych zakupiła pakiet z kampanii i rozdysponowała go wśród szkół, dając możliwość wdrażania warsztatów dla dzieci i młodzieży. Zajęcia na podstawie dostępnych materiałów zrealizowano w klasach, koordynował kampanię pedagog szkolny,
a podsumowanie miało miejsce podczas Szkolnego Dnia Profilaktyki.
Zwieńczeniem działań był konkurs plastyczny i literacki pod tytułem „Na skrzydłach przyjaźni”. Uczniowie jak zwykle nie zawiedli oczekiwań i na początku wakacji pedagog szkolny odesłał prace konkursowe pod wskazany adres.
Jury konkursowe wyłoniło najciekawsze prace, a wśród laureatów znowu pojawili się nasi uczniowie. Tym razem byli to: Natalia Ciupa z kl. V b oraz Krystian Bąbel z kl. VI.
 Laureaci zostali docenieni nagrodami oraz wyróżnieniem podczas apelu.
Mam nadzieję, że w kolejnych latach będziemy mogli się również poszczycić dobrymi wynikami.

Z poważaniem – pedagog szkolny : Dorota Karp.

 

Listopad 2018
Wyjazd do Łodzi na VIII Targi Ciekawej Książki
oraz do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej

W dniu 16 listopada uczniowie klas: Va, Vb i VI wzięli udział w wyjeździe do Łodzi. Naszym celem było zwiedzenie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Józefa Piłsudskiego oraz udział w VIII Targach Ciekawej Książki.
Biblioteka powstała 11 października 1917r. Dziś jej zbiory liczą ponad 743.000 jednostek 
i obejmują: książki dawne i współczesne, z różnych dziedzin wiedzy, ze szczególnym uwzględnieniem nauk społecznych i humanistycznych, wybrane publikacje z piśmiennictwa zagranicznego, czasopisma polskie i obce, stare druki, rękopisy, grafikę i kartografię, dokumenty życia społecznego, płyty i druki muzyczne, dokumenty w formie elektronicznej.

W bibliotece udaliśmy się do Działu Zbiorów Specjalnych. Pani bibliotekarka przeprowadziła dla nas lekcję biblioteczną ,,Historia książki – od zwoju do kodeksu". Dzięki niej mogliśmy się wiele dowiedzieć o początkach naszego piśmiennictwa oraz wykorzystywanych do tego materiałach. Obejrzeliśmy wiele ciekawych eksponatów najstarszych książek, rękopisów i fotografii.
Lekcja była bardzo ciekawa i pouczająca.

Następnie zwiedzaliśmy bibliotekę. Obejrzeliśmy dwie wystawy - ,,Adampol – polska wieś nad Bosforem” i ,,Przodkowie w mundurze”. Udaliśmy się do czytelni, działu zbiorów audiowizualnych oraz pomieszczenia z katalogami alfabetycznym i rzeczowym.

Po wizycie w bibliotece pojechaliśmy na VIII Targi Książki, które odbywały się w Hali EXPO. Tam wzięliśmy udział w spotkaniu autorskim z autorką książki ,,Fajna Ferajna”  p. M.Kowaleczko-Szumowską
Autorka opowiadała o swojej książce, jej bohaterach. Następnie mogliśmy obejrzeć projekcję filmu ,,Fajna Ferajna” . Fajna Ferajna to 8 historii, które wydarzyły się naprawdę.
Ich bohaterami są osoby, które jako dzieci przeżyły Powstanie Warszawskie. Autorka wysłuchała i spisała ich przeżycia, dzięki czemu poznajemy losy Mirka, Jagi, Jureczka, ‚,Mikiego’’, Kazimierza, Basi, ‚,Hipka’’ i Halusi, małych powstańców. Jureczek był najmłodszym zaprzysiężonym żołnierzem Armii Krajowej, pomagał powstańcom
i mieszkańcom Warszawy, a później opiekował się mamą.  ,,Miki’’ uciekł z bratem z getta warszawskiego. W dniu jego 13 urodzin wybuchło Powstanie, 
a oni od razu przyłączyli się do powstańców. Wśród nich jego bohaterem stał się Antek, odważny i wesoły warszawiak.
Jaga była łączniczką, ale także przyjaciółką dla wielu walczących. Podtrzymywała wszystkich na duchu nawet w najtrudniejszych momentach.
‚,Hipek’’ Powstanie spędził w kanałach, gdzie przeprowadzał bezpiecznie ludzi. Obsługiwał także granatnik.

Współczesnym dzieciom często trudno uwierzyć w to, co się działo w czasie wojny. Żyjemy w czasach pokoju i nasze myśli zaprzątają zupełnie inne rzeczy. Ale to wszystko naprawdę się wydarzyło, ludzie naprawdę to przeżyli i nie możemy o tym zapominać. Dlatego ta książka jest tak ważna. Przedstawia losy dzieci podczas wojny, pokazuje powstanie ich oczami.

Poznajemy 8 bohaterów – dzielnych, odważnych i przebojowych. Dzieci, które nie zawahały się, gdy trzeba było ruszyć z pomocą. Dzieci, które widziały i przeżyły coś koszmarnego,
a jednak zachowały pogodę ducha. Była to dla nas wspaniała lekcja historii.
Po projekcji filmu mogliśmy nabyć tę książkę wraz z autografem autorki p. Moniki Kowaleczko – Szumowskiej. Nie zabrakło też wspólnego pamiątkowego zdjęcia.

Zapraszamy po książkę ,,Fajna Ferajna” do biblioteki szkolnej.więcej zdjęć

Listopad 2018Gminne obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę

Piękną tradycją stały się coroczne gminne obchody Święta Niepodległości w Rokicinach.  
W tym roku, ze względu na setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę,  były one wyjątkowo uroczyste i wzruszające. 
Społeczność Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Łaznowie reprezentował poczet sztandarowy. Nasi reprezentanci uczestniczyli również w świętowaniu niepodległości, jakie odbyło się 18.11.2018r. w Łaznowie. W kościele pw. Matki Boskiej Różańcowej odbyła się uroczysta msza święta za Ojczyznę.  
Szkolny sztandar ponieśli uczniowie klasy VIII: Blanka Sońta, Wiktoria Wróbel, Dagmara Felczak, Wiktoria Wiktorek, Kamila Glinka, Igor Malinowski, Dawid Ciupa, Adrian Sadowski i Jakub Andryszek. 
Wraz z Panem Dyrektorem Pawłem Bielińskim złożyli oni symboliczne kwiaty w miejscu pamięci narodowej w Rokicinach i Łaznowie.
Chwała wolnej, niepodległej Polsce!Listopad 2018


Koncert ,,Dla Niepodległej"

Odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku było politycznym wydarzeniem,
które wieńczyło ponad wiek ciągłej, nieprzerwanej i heroicznej pracy i walki wielu pokoleń bohaterskich Polaków. Mimo że świat nie był zainteresowany istnieniem suwerennej Rzeczypospolitej Polskiej, naszym przodkom udało się pokonać zabory
i wskrzesić pogrzebaną już w grobie dziejów Ojczyznę. Dlatego my, którym  przyszło żyć 100 lat po tamtych dziejowych wydarzeniach, musimy nieść pamięć
i historię dalej- w przyszłość, która zawsze opiera się i wyrasta z przeszłości. 
To nasz przywilej i obowiązek wobec młodego pokolenia!

Setna rocznica odzyskania niepodległości jest czczona w naszej szkole w sposób wyjątkowy 
i szczególny. 
9 listopada - w setną rocznicę dramatycznych wydarzeń, jakie rozegrały się w Warszawie 
wśród ówczesnych polskich elit politycznych na czele z Józefem Piłsudskim, Romanem Dmowskim i Ignacym Paderewskim – odbyła się absolutnie wyjątkowa uroczystość szkolna. 
Był to koncert pieśni patriotycznych, który odbył się pod przewodnim hasłem 
,,Dla Niepodległej”.
 
Szkolne święto przygotowała i poprowadziła pani Jolanta Pawelec. 
Polska pieśń narodowa, patriotyczna już od czasów wczesnego średniowiecza była symbolem polskości i nośnikiem najpiękniejszych i najbardziej wzniosłych uczuć wobec Ojczyzny. Odnajdujemy w niej całe spektrum przeżyć narodu, który od wieków musiał walczyć 
o swe istnienie i niezawisłość. W polskiej pieśni odnajdujemy tęsknotę, żal, dumę narodową, cierpienie i wszystko to, co Polacy symbolicznie zamykali na swych narodowych chorągwiach i sztandarach w nieśmiertelnym haśle

,,BÓG, HONOR, OJCZYZNA”.

Z tych właśnie względów świętowanie daty 11.11.1918r.  wśród łaznowskich uczniów powiązano z hołdem oddanym polskiej tradycji i patriotycznej pieśni. 
Listopadowy wieczór zjednoczył w naszej szkole kilka pokoleń. Pieśni śpiewały dzieci, młodzież, rodzice i pokolenie dziadków. Utalentowana mała skrzypaczka – Gaja Stasikowska i nieco starsza gitarzystka – Hania Ciepłucha podzieliły się swoim talentem z zachwyconą widownią.  

Prawdziwe wzruszenie ogarnęło niejedno serce, gdy na scenie wraz z maluchem z I klasy śpiewała mama czy ukochana pani nauczycielka, gdy wraz  dojrzewającą panienką patriotyczną pieśń wyśpiewała cudowna babcia. W historii naszej łaznowskiej szkoły były 
to niezapomniane chwile! Każdy występ, każda prezentacja była dla naszych uczniów przepiękną lekcją żywego patriotyzmu! 

Mieliśmy szacownych gości: Pana Wójta Gminy Rokiciny- Jerzego Rebzdę, Księdza Proboszcza Witolda Lubaniaka, Przewodniczącego Rady Gminy Rokiciny – Pana Piotra Kudlika, radnego Gminy Rokiciny – pana Dariusza Sadowskiego, przewodniczącą Rady Rodziców - panią Annę Ciupę, członków Rady Pedagogicznej na czele z Panem Dyrektorem – Pawłem Bielińskim, szanownych rodziców, babcie i dziadków naszych uczniów. 

Uczniowie oraz organizator uroczystości Jolanta Pawelec serdecznie dziękują
wszystkim za tak liczne przybycie
i wspólne świętowanie ,,Dla Niepodległej”! 

Ojczyzna ,,to taka kraina, która się w sercu zaczyna”. 
Mamy ogromną nadzieję, że wiele polskich dźwięków i wersów wyśpiewanych podczas koncertu pozostanie w sercach naszych uczniów na całe życie.

więcej zdjęć


Listopad 2018


Akcja ,,Niepodległa do hymnu" 

11 listopada 2018 roku w całej Polsce i w wielu miejscach na świecie w samo południe był śpiewany polski hymn państwowy. W ten wyjątkowy sposób naród polski uczcił 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Do  akcji ,,Niepodległa do hymnu” dołączyliśmy również i my!

9 listopada o godzinie 11.11, tak  jak we wszystkich szkołach w Polsce, odśpiewaliśmy cztery zwrotki hymnu. Pokazaliśmy, że w stulecie odzyskania niepodległości jesteśmy jedną, biało-czerwoną rodziną. Zademonstrowaliśmy to w najbliższy sercom Polaków sposób 
– wspólnie śpiewając ,,Mazurka Dąbrowskiego".Listopad 2018Szkolna wystawa fotografii pt:
,,Oto mój kraj - Polska"

Rok 2018 jest wyjątkowym czasem - naród polski świętuje setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę po 123 latach zniewolenia przez zaborców. W całym kraju trwają różnorodne uroczystości i patriotyczne przedsięwzięcia. 
My również włączyliśmy  się w te działania! 

Chętni do dodatkowej, pozalekcyjnej aktywności uczniowie z klas IV- VIII przygotowali 
pod kierunkiem nauczyciela języka polskiego i historii – pani Jolanty Pawelec - szkolną wstawę fotografii pt: ,,Oto mój kraj- Polska!”. Zadaniem dzieci było uważne rozejrzenie się dookoła siebie, chwila refleksji nad pięknem naszej ,,małej Ojczyzny”. Jaka to piękna ziemia!

Wystarczy podnieś głowę i popatrzeć w niebo, pochylić się nad polskimi kwiatami, przypatrzeć się ludziom wokół! To wszystko to nasza Polska!Efekty uczniowskiej pracy okazały się imponujące. Pomysłowość, kreatywne potraktowanie tematu, bogactwo metod i technik prac, połączenie różnych dziedzin sztuki, np. literatury
i fotografii zachwyciły wszystkich. Dzieci sfotografowały nie tylko najbardziej znane
i charakterystyczne miejsca Polski i okolic Łaznowa, ale także prześliczne zjawiska przyrodnicze, polską przyrodę, bliskich sercu ludzi.

Wielokrotnie za pośrednictwem fotografii ujawniła się dusza małego artysty. 

Wielkie gratulacje i podziękowania! 

Wartością dodaną aktywności uczniów był czas spędzony z rodziną – czas wypełniony planowaniem, organizowaniem pracy i wspólnym tworzeniem prezentacji. 
Ten niezapomniany polski listopad 2018 roku został uwieczniony w historii naszej szkoły spektakularnym dorobkiem artystycznym uczniów. 
Listopad 2018Wycieczka do Warszawy uczniów klasy VII-VIII


,,Jeśli zapomnę o Nich, Ty Boże na Niebie, zapomnij o mnie!”.
W taki poruszający i wzruszający sposób pisał przed bez mała dwustu laty Adam Mickiewicz, akcentując moralny obowiązek pamięci narodu wobec własnych bohaterów. 
W atmosferze około listopadowych  wspomnień o tych, którzy już odeszli, nie sposób
nie przytoczyć słów wieszcza w kontekście wycieczki, jaka odbyła się w dniu 26 października 2018 roku.
Uczniowie klasy VII i VIII odwiedzili Warszawę i w stolicy odbyli wyjątkową
i niezapomnianą  lekcję historii. Kierownikiem wyjazdu była pani Jolanta Pawelec.
Była to wycieczka ucząca wrażliwości, empatii i przede wszystkim patriotyzmu. Teoretyczna wiedza historyczna dzieci mogła zostać skonfrontowana z prawdziwym życiem.
Warszawski dzień rozpoczął się od spaceru po Powązkach. Tzw. ,,Łączka”, Mauzoleum Żołnierzy Wyklętych, kwatery wiecznego spoczynku Rudego, Alka, Zośki i innych członków Polskiego Państwa Podziemnego z okresu II wojny światowej wywarły
na uczniach ogromne wrażenie.

Co krok pochylona uczniowska głowa świadczyła o refleksji, zadumie i szacunku wobec narodowych bohaterów i ludzi zasłużonych dla naszej Ojczyzny.Inne punkty programu obejmowały Muzeum Więzienia Pawiak, którego budynek wzniesiono
na ocalałych fundamentach podziemnych kazamat VII i VIII oddziału więzienia wysadzonego przez Niemców w sierpniu 1944 roku oraz Mauzoleum Walki i Męczeństwa mieszczące się
w alei Szucha. Prace, które uczniowie pisali w postaci retrospekcji z wycieczki, pokazały,
jak ogromne wrażenie zrobiły na nich miejsca pamięci narodowej i historie ludzi, od których współczesne pokolenia mogą uczyć się  heroizmu i miłości do niepodległej Polski.Cały dzień obfitował w chwile wzruszenia. Wejście na Kopiec Powstania Warszawskiego, spacer po Starym Mieście i jesiennym Parku Łazienkowskim czy ujrzenie na własne oczy monumentalnego Pomnika Powstania Warszawskiego były okazją dowiedzenia się wielu interesujących i mało znanych faktów na temat przeszłości polskiej stolicy.
Mamy nadzieję, że nasi uczniowie na długo zapamiętają ten jesienny dzień spędzony
w wyjątkowym miejscu i czasie, jakim jest przeddzień setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.    
     


Październik 2018Spotkanie z pisarką Agnieszką Frączek

W październiku Miesiącu Bibliotek Szkolnych odbyło się w naszej szkole spotkanie autorskie
z  pisarką literatury dziecięcej Panią Agnieszką Frączek
Wizyta odbywała się w ramach projektu czytelniczego ,,Mały książkomaniak”. Uczestniczyli w niej uczniowie klas I - IV.

Pani Agnieszka z zamiłowania jest pisarką, a ponadto specjalizuje się w opracowaniu słowników. Jest leksykografem, językoznawcą, germanistką, artystką słowa i mistrzynią pióra. Jest też miłośniczką psów i kotów, które wielokrotnie są  bohaterami jej utworów.  Pisząc teksty dla najmłodszych,  zawsze myśli o tym, jak je rozbawić, zachęcić do czytania  
i zarazem nauczyć prawidłowej wymowy i pisowni.

Jej twórczość wyróżnia niebanalna zabawa językiem. Takich rymów, łamańców językowych czy epitetów nie znajdziemy w żadnych innych wierszach. W książkach dla najmłodszych twórczyni popularyzuje wiedzę na temat współczesnej polszczyzny. Pisze o przysłowiach, frazeologizmach,  homofonach. W sposób niezmiernie ciekawy i przyjazny opowiada 
o kulturze słowa i rozprawia się z licznymi błędami językowymi.  


Podczas spotkania pani Agnieszka przeczytała wiele spośród swoich znanych utworów.
Już odczytane na początku wiersze: „Ja w takich warunkach pracować nie mogę”
i „Słonie na spadochronie” wzbudziły entuzjazm dzieci.
Dzieci zapoznały się z twórczością pisarki, chętnie zadawały pytania. Czas upłynął
w przyjaznej i miłej atmosferze. Przypieczętowaniem spotkania było zakupienie dowolnej książeczki wraz z autografem autorki.


Październik 2018Dzień Edukacji Narodowej

Dzień Edukacji Narodowej w naszej szkole to tradycyjnie już niezwykle odświętny  dzień. Połączony z uroczystością  ślubowania uczniów klasy I jest okazją, by cała społeczność szkolna poczuła się wyjątkowo i niecodziennie.

Tegoroczne świętowanie odbyło się 15 października i zostało przygotowane przez panią Jolantę Pawelec, kilka uczennic z klasy Vb oraz Szymona Golińskiego z klasy VII.
Najważniejsi tego dnia byli oczywiście przeuroczy pierwszoklasiści. To do nich właśnie przybyły szkolne duszki, w które brawurowo wcieliły się piątoklasistki: Amelia Kosylak, Natalia Siemińska, Julia Różańska, Oliwia Grochal oraz niezawodny Szymon.  

Szanowni goście, nauczyciele, rodzice oraz uczniowie obejrzeli humorystyczny występ szkolnych skrzatów, które już od ponad dwustu lat uważnie strzegą naszej szkoły.
Mamy nadzieję, że ta opieka będzie trwać nadal!
Duszki z wielkim szacunkiem pochyliły głowy przed odpowiedzialną pracą pedagogów
i pracowników oświaty. Serdecznie przywitały też uczniów klasy I, którzy tego dnia już oficjalnie stali się integralną częścią naszej społeczności szkolnej.


Na ich zaproszenie przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego - Dagmara Felczak - złożyła nowemu Panu Dyrektorowi – Pawłowi Bielińskiemu, wszystkim czynnym i emerytowanym pedagogom oraz pracownikom obsługi serdeczne życzenia.

           

Przyłączamy się do nich i my, życząc całej szkolnej społeczności spokojnego i udanego roku szkolnego!
Do wszystkich, którzy związani są z oświatą, kierujemy serdeczne życzenia zdrowia,
wszelkiej pomyślności i wytrwałości w codziennym dniu pracy.
Niech nie omija Państwa poczucie spełnienia zawodowego i osobistego.
Dziękujemy za  Państwa trud, wysiłek i czas poświęcony uczniom.   
Jesteśmy wdzięczni za wszelkie nakazy i zakazy oraz wskazywanie dróg.
To dla Państwa biją wdzięczne uczniowskie serca!
 

Październik 2018Ślubowanie uczniów klasy I

15 października w naszej szkole odbyła się uroczystość „Pasowania na uczniów” dzieci
z klasy I.  Zanim nastąpił ten ważny w życiu każdego ucznia moment, dzieci z klasy I rozpoczęły uroczystość wspaniale odtańczonym polonezem. Następnie zaprezentowały  swoje umiejętności w programie artystycznym, oklaskiwanym przez przybyłych na uroczystość rodziców, gości, nauczycieli, oraz całą społeczność szkolną.
Po części artystycznej  pierwszoklasiści uroczyście ślubowali na sztandar Szkoły Podstawowej
im. T. Kościuszki w Łaznowie.
Ślubuję być dobrym uczniem, dbać o dobre imię szkoły, uczyć się pilnie i być dobrym kolegą. Swym zachowaniem i nauką będę sprawiać radość rodzicom i nauczycielom –
tak ślubowało piętnaścioro uczniów.


Następnie dyrektor szkoły pan Paweł Bieliński dokonał  ceremonii pasowania, wypowiadając słowa:,,Pasuję Cię na ucznia Szkoły Podstawowej im. T. Kościuszki w Łaznowie”.
Na pamiątkę każdy otrzymał Akt Pasowania na Ucznia, a także pierwszą w życiu legitymację szkolną.

Uroczystość, oprócz rodziców uczniów klasy I i całej społeczności szkolnej, swoją obecnością zaszczycili: Wójt  Gminy Rokiciny -  pan Jerzy Rebzda, ks. Proboszcz Witold Lubaniak,  dyrektorzy emeryci: p. Elżbieta Senderecka, p. Tomasz Wilk z małżonką, 
p. Ryszard Gradowski oraz  p. Halina Smejda, p. Jacek Płeska, p. Monika Stępień. 
Wszyscy goście złożyli pierwszakom gratulacje z okazji przyjęcia do braci uczniowskiej 
i życzyli sukcesów w nauce. Każdy pierwszak otrzymał upominki ufundowane przez 
Gminę Rokiciny,  zaproszonych gości oraz rodziców.
Na zakończenie życzenia pierwszakom złożyła również przewodnicząca Rady Rodziców
p. Anna Ciupa i wręczyła ufundowane przez Radę teczki i słodycze. Następnie  zostało zrobione pamiątkowe zdjęcie i dzieci udały się na pyszny tort. 
Ten dzień na pewno pozostanie w pamięci każdego pierwszaka.
Pierwszoklasiści serdecznie dziękują wszystkim przybyłym Gościom,  Rodzicom i starszym kolegom, że byli z nimi w tym wyjątkowym dla nich dniu.


Październik 2018,,Bądź bezpieczny na drodze!" - apel szkolny

11 października 2018r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w apelu na temat bezpieczeństwa na drogach. Dzieci z klasy drugiej i trzeciej wraz ze swoimi wychowawczyniami - panią Kamilą Sobczak i panią Agnieszką Długosz -  przygotowały część artystyczną, podczas której w ciekawy sposób zaprezentowały zasady poruszania się
po drogach.Na zakończenie artyści wręczyli swoim młodszym kolegom i koleżankom z klasy I odblaski, aby byli lepiej widoczni i bezpiecznie docierali do szkoły.
więcej zdjęć

Październik 2018

 Udział w akcji ekologicznej "Sprzątanie Świata' 2018"

Ekologia to od zawsze bardzo istotna sprawa w naszej szkole. Tegoroczna edycja akcji ,,Sprzątanie Świata’2018” przypadła na dzień 21 września i odbywała się  pod przewodnim hasłem „Akcja- segregacja! 2 x więcej, 2 x czyściej”.

Rzeczywiście było i więcej, i czyściej, ale przede wszystkim było prawdziwe pożegnanie 
z latem. Cudowna pogoda sprawiła, że wszystkie klasy z prawdziwą przyjemnością odbyły długie spacery po okolicy szkoły. Efektem były liczne worki z posegregowanymi śmieciami.
Od razu milej na świecie!

Pracy niewiele, a jaki pożytek dla natury!
Gorąco zachęcamy wszystkich do dbania o nasze środowisko naturalne.

Wrzesień 2018

Ogólnopolski Program Euroweek

Rozpoczęcie roku szkolnego dla grupy 11 osób z naszej szkoły było nietypowe. Otóż zamiast
we wtorek rano wsiąść do autobusu, wsiedli do pociągu. Bynajmniej nie byle jakiego!

Otóż dotarli oni aż do Lądka Zdroju, gdzie zakwaterowani w Hotelu Bankowym przystąpili
do Ogólnopolskiego Programu Euroweek.
Pięciodniowy pobyt ukierunkowany był na rozwój umiejętności językowych - tu, języka angielskiego. Każdy dzień bowiem rozpoczynały warsztaty językowe, trwające nierzadko
do późnych wieczorów. Prowadzone przez anglojęzycznych wolontariuszy z różnych krajów
i kontynentów zajęcia obfitowały w spotkania wspomagające rozwój osobisty, pracę w grupie, podnoszenie samooceny i integrację czterdziestoosobowej grupy uczestników z 3 różnych szkół. Wśród zastosowanych metod pojawiały się inscenizacje koncertów, odgrywanie ról, przygotowywanie plakatów, escape roomy, dyskoteka, pizza party jak również, rozumie się, integracyjne wyjścia na lody. Płacz przy rozstaniu był chyba najlepszym dowodem tego,
że dzieci naprawdę dobrze spędziły czas realizując program. Dzieci nie odeszły jednak z pustymi rękoma. Każdy uczestnik otrzymał certyfikat, a szkoła oficjalne podziękowania na ręce dyrektora za przystąpienie do programu.
Dziękujemy za pomoc przy organizacji i do zobaczenia za rok!


Wrzesień 2018Inauguracja roku szkolnego 2018/2019


Beztroski czas wakacji już za nami. Czas na nowo  pomyśleć o szkole!
        Inauguracja roku szkolnego 2018/2019 odbyła się 3 września szczególnym powitaniem uroczych pierwszoklasistów oraz doświadczonych już uczniów klasy VIII, których przez najbliższe miesiące czeka wymagający i ciężki czas przygotowań do podjęcia nauki w szkole ponadpodstawowej.
Jesteśmy pewni, że wszyscy nasi uczniowie będą sumiennie i odpowiedzialnie traktować obowiązkiucznia, a lekcyjne dzienniki zapełnią się celującymi i bardzo dobrymi ocenami.

Życzymy powodzenia!

      

        3 września 2018r. to bardzo wyjątkowa data w historii szkoły: po dziesięciu latach pełnienia funkcji dyrektora Szkoły Podstawowej im. T. Kościuszki w Łaznowie na emeryturę odszedł

Pan Tomasz Wilk.

Pracę dydaktyczną zakończyła również Pani Danuta Wilk - nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej.Serdecznie dziękujemy za lata pracy wypełnione troską, poświęceniem i uwagą,

jaką otaczała pani najmłodszych uczniów, uczących się w klasach I-III.
        Życzliwość, pogoda ducha i uśmiech były dla uczniów osłodą wysiłku, jaki musieli włożyć oniw ważną pracę w najmłodszych klasach. Wyrażamy ogromny szacunek za wszystkie roczniki małych uczniów, którzy wspaniale radzili sobie na dalszych etapach edukacji dzięki Pani pracy
i wysiłkowi.

Serdecznie dziękujemy i życzymy dużo zdrowia oraz zasłużonego odpoczynku.


        Cała społeczność szkolna, rodzice, Wójt Gminy Rokiciny - Pan Jerzy Rebzda,
Proboszcz parafii Łaznów - ksiądz Witold Lubaniak, Rada Rodziców na czele z przewodniczącą -
Panią Anną Ciupą, były dyrektor szkoły - Pan Ryszard Gradowski oraz goście serdecznie pożegnali

dyrektora Tomasza Wilka, który na stanowisku nauczyciela przepracował 36 lat.
Przez 32 lata pełnił funkcję dyrektora Szkoły Podstawowej w Jankowie, a następnie
Szkoły Podstawowej im. T. Kościuszki w Łaznowie.

        Zawsze służył innym ludziom i szczytnym celom, mając za priorytet swej pracy dobro dziecka.
W związku z przejściem na emeryturę składamy wyrazy uznania za trud i serce włożone
w rozwój oświaty w Gminie Rokiciny, za wieloletnią pracę dla dobra środowiska oświatowego oraz młodych pokoleń Polaków. Jesteśmy wdzięczni, że mogliśmy obserwować Pana w działaniu
i widzieć efekty Pańskiej pracy.


Życzymy zdrowia i pomyślności!

Po podziękowaniach, życzeniach i łzach wzruszenia przyszedł czas na powitanie
Pana Pawła Bielińskiego, który od dnia 1.09.2018r. pełni funkcję dyrektora łaznowskiej szkoły.


Panie Dyrektorze, życzymy zdrowia, wiele sił i wytrwałości w rozpoczynającym się
roku szkolnym. Mamy wielką nadzieję, że szkolne życie będzie przynosiło mało kłopotów

i problemów. W zamian niech obfituje w piękne chwile zawodowej satysfakcji!
Życzymy grzecznych, zdyscyplinowanych uczniów i mnóstwo chwil z uśmiechem
i słońcem
w tle!

Wszystkiego dobrego dla Pana - Panie Dyrektorze -
i dla naszej szkoły!
Wrzesień 2018

Admin


  ..:: czas ::..
 

  ..:: kalendarz ::..
 

  ..:: linki ::..

Dziecko w sieci
Dziecko a internet
Przemoc w rodzinie
Narkomania
Kalendarium dnia
Kalendarz roku szk
Podręczniki w szkole
Rekrutacja


 


2007 Copyright by ... Design by AllThings.prv.pl