SZKOŁA PODSTAWOWA
IM. TADEUSZA KOŚCIUSZKI
W ŁAZNOWIE
  ..:: menu ::..
:: Strona główna
:: O szkole
:: Dyrektor
:: Nauczyciele
:: Samorząd  Uczniowski
:: Rada Rodziców
:: Inni pracownicy

 

  ..:: menu 2 ::..
:: Z życia szkoły
:: Uczniowie - klasy
:: Najlepsze wyniki
:: Konkursy,turnieje
:: Plan zajęć
:: Szkolne Koło PCK
:: Koło PTSM
:: Biblioteka
:: Galeria
:: Archiwum
 
  ..:: menu 3 ::..
 


   ..:: ruszamy ::..Rok szkolny 2017/2018


Wyjazd do Gminnej Biblioteki w Rokicinach

    W dniu 8 czerwca 2018 r. uczniowie klas czwartych wzięli udział w wyjeździe do Gminnej Biblioteki Publicznej w Rokicinach. Celem spotkania było zwiedzenie wystawy ,,100 eksponatów na 100 lecie odzyskania niepodległości” oraz zapoznanie się z funkcjonowaniem gminnej biblioteki. Pani bibliotekarka omówiła wystawę bardzo ciekawych i wartościowych eksponatów zgromadzonych przez Pana Jana Lolo byłego historyka ze SP w Rokicinach. Dzięki uprzejmości niektórych mieszkanek naszej gminy upublicznione zostały dokumenty i zdjęcia z ich prywatnych kolekcji oraz zbiory swoich rodziców. Można tam było zobaczyć: rodzinne fotografie, stare monety, książki, prywatne zapiski sprzed prawie stu lat,  hełmy żołnierzy, maski przeciwgazowe, broń oraz inne militaria.

 

Zachęcamy wszystkich do zwiedzenia tej wystawy.

W dalszej części uczniowie zostali zapoznani z księgozbiorem  i organizacją pracy w bibliotece.

więcej zdjęć  
Czerwiec 2018Konkurs "Czy znasz polskie legendy"

Uczniowie klasy V przedstawili  na apelu szkolnym ,,Legendę o Popielu i  Piaście”. Wszyscy mieliśmy okazję przenieść się choć na chwilę do IX wieku, początków naszej państwowości – rządów Piastów. W Kruszwicy rządził okrutny i chciwy książę Popiel. W tamtych czasach wielkim świętem były siódme urodziny syna. Przechodził on wówczas pod opiekę ojca, który w tym dniu po raz pierwszy obcinał synowi włosy. Dlatego to święto nazywano postrzyżynami. Z tej okazji organizowano wielką ucztę dla krewnych i znajomych. Popiel również przygotował ucztę na postrzyżyny syna i zaprosił na nią wielu gości. W tym czasie w Kruszwicy pojawiło się dwóch tajemniczych wędrowców. Tradycja wymagała, by ich ugościć. Chciwy Popiel nie wpuścił ich jednak na ucztę. Wędrowcy trafili więc do domu ubogiego Piasta. On także miał siedmioletniego syna. Nie mógł mu jednak wyprawić hucznych postrzyżyn, gdyż był bardzo biedny. Mimo to ugościł nieznajomych najlepiej, jak potrafił. Jedzenia nie zabrakło dla nikogo. Przeciwnie, w tajemniczy sposób ciągle go przybywało. Dzięki temu syn Piasta, Ziemowit, również miał swoją uroczystość. Włosy obcięli mu dwaj niezwykli goście. Przepowiedzieli też Ziemowitowi wspaniałą przyszłość. Ich przepowiednia się spełniła. Zły Popiel stracił władzę i ukrył się w wieży, gdzie zjadły go myszy. Księciem został Ziemowit. W ten sposób dobry Piast dał początek dynastii Piastów. Panowała ona w Polsce przez długie lata.
Uczniowie doskonale wcielili się w postaci Piasta,  Rzepichy, Ziemowita i zaproszonych gości uczestnicząc w obrzędzie postrzyżyn, a stroje i średniowieczna muzyka przeniosły nas w odległe czasy.

 

W dalszej części apelu został podsumowany konkurs czytelniczy ogłoszony przez bibliotekę szkolną ,,Czy znasz legendy polskie” dla klas III - VI. Celem konkursu było:

- zachęcenie uczniów do czytania  legend polskich,
- wzbogacenie przeżyć uczniów poprzez poznawanie przygód bohaterów  legend,
- dostrzeganie piękna ojczystego języka.

- stworzenie uczniom możliwości rozwijania zainteresowań czytelniczych

- poznanie treści legend związanych z różnymi regionami Polski.

Konkurs przebiegał w dwóch etapach: plastycznym – uczeń miał za zadanie narysować ilustrację do wybranej przez siebie legendy. Wpłynęło 15 prac – I miejsce zajął Artur Bykowski z klasy IV b (Złota kaczka), II miejsce – Antoni Sobczak z IV a i Agata Glonek  z klasy III, miejsce III zajęły uczennice z klasy III –Maria Glonek i Izabela Golińska.

Etap wiedzowy obejmował 20 zamkniętych pytań testowych z wybranych dziesięciu legend. W tym etapie brało udział 18 uczniów. Największą ilość punktów (20) zdobyły-  Agata Glonek i Wiktoria Kołodziejczyk z klasy III zajmując I miejsce. II miejsce zajęła Patrycja Glonek zdobywając 19 punktów, a III Alicja Sońta i Kacper Skoneczny z 18 punktami.

Konkurs plastyczno – czytelniczy dla klasy I.

Udział wzięło dwudziestu uczniów. Uczniowie mieli wykonać ilustrację do pierwszej przeczytanej książki. Celem konkursu było stworzenie uczniom możliwości rozwijania zainteresowań czytelniczych. I miejsce zajął Maciej Sobczak (Smerfy), II – Wiktoria Smejda i Seweryn Krala, III miejsce Nadia Rudzińska i Maja Jachymczak. Osoby nagrodzone otrzymały nagrodę książkową i dyplom, a wszyscy uczniowie biorący udział w konkursach dyplomik udziału. Gratulujemy i zachęcamy do brania udziału w innych  konkursach  czytelniczych.

 

więcej zdjęć  

Czerwiec 2018


Pasowanie na czytelnika

,,A to miej na pilnej pieczy, abyś czytał, kiedy tylko możesz.’’

                                                                                                Mikołaj Rej

   Biblioteka szkolna przyjęła w poczet swoich czytelników uczniów klasy pierwszej.

Głównym celem spotkania  było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania. Uczniowie dowiedzieli się, jak należy dbać o książki, czego nie wolno robić, czytając książkę.

Odgadywali także bajkowe zagadki, które sprawdziły ich znajomość bohaterów baśni i bajek. Następnie zapoznali się z księgozbiorem przeznaczonym dla najmłodszych czytelników, regulaminem biblioteki, sposobem wypożyczania książek oraz prośbami książki.


 

Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki. Już jako czytelnicy biblioteki szkolnej podpisali się pod przysięgą, a pamiątkowy dyplom będzie im przypominał o tym uroczystym wydarzeniu. Następnie każdy pierwszoklasista został uroczyście pasowany przez Książkę na czytelnika szkolnej biblioteki.

Nasi nowi czytelnicy otrzymali interesujące zakładki do książki.

Gratulujemy wszystkim uczniom i życzymy wspaniałych przygód w świecie książki.

Luty 2018


Spotkanie autorskieW dniu 7 grudnia gościliśmy w naszej szkole znaną i cenioną autorkę książek dla dzieci panią Renatę Piątkowską. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas IVa, IVb, V i VI.Więcej     :: Z życia szkoły 

Grudzień 2017


Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek szkolnych

     Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych w październiku 2017 roku odbywał się pod hasłem:

,,Książka nas łączy''

Nasza szkoła włączyła się w obchody tego święta poprzez rożne działania.

We wrześniu ogłoszone zostały konkursy mające na celu:

– promocję biblioteki szkolnej i jej działań,

– zaakcentowanie Święta Bibliotek Szkolnych,

– propagowanie zainteresowania książką,

– rozbudzenie i kształtowanie kultury czytelniczej,

– podnoszenie poziomu czytelnictwa,

– integrację środowiska szkolnego.


Konkurs plastyczny ,,Zakładka do książki"

   

  Uczniowie mieli za zadanie wykonać ciekawą zakładkę do książki techniką bogatą i urozmaiconą. W konkursie wzięło udział 30 uczniów z klas III - VII. Pomysłów było bardzo dużo, a wybór najładniejszych bardzo trudny dla jury. W klasach młodszych:

1 miejsce zajęła Maria Glonek kl.III

2. Alicja Sońta kl. III

3. Wiktoria Kępka kl. III

W klasach IV - VII:

1. Natalia Staszek kl. VI

2.Konrad Glonek kl. V

3.Kacper Drożdżal kl. V

 

 

Uczniowie ci otrzymali nagrody książkowe i pamiątkowe dyplomy.

Wyróżnienia otrzymali bracia Dawid i Dominik Sala oraz Mateusz Kobus.

Myślę, że zakładki będą dobrą pamiątką dla naszych przyszłych czytelników z klasy I.

Listopad 2017


Konkurs recytatorski ,,W krainie książki"

    

  Zadaniem uczestników konkursu był wybór i recytacja dowolnego wiersza o tematyce związanej z biblioteką, książką, bajką i czytaniem. W konkursie wzięło udział 20 uczniów, którzy zaprezentowali swoje zdolności przed komisją oceniającą. W jej skład weszła pani Dyrektor Gminnej Biblioteki w Rokicinach oraz nasze panie polonistki.

W kategorii uczniów do lat 10 (kl. III i IV a) przyznano miejsca:

1. Wiktoria Kołodziejczyk

2. Amelia Szymczak

3. Wiktoria Kępka

Uczniowie od lat 10(kl. IV b, V, VI, VII)

1. Kamila Comporek

2.Natalia Ciupa

3. Bartosz Goliński

 

Uczniowie otrzymali książki i dyplomy. W konkursie recytatorskim wszyscy uczniowie otrzymali dyplom za udział.

Październik 2017


Konkurs ładnego pisania ,,Mistrz Kaligrafii"

  Celem konkursu było :

- motywowanie do pracy nad własnym charakterem pisma,

- doskonalenie umiejętności kształtnego, proporcjonalnego, czytelnego i estetycznego pisania,

- zachęcenie uczniów do odręcznego pisania oraz przestrzegania zasad poprawnej gramatyki i ortografii,

- wyróżnienie osób o najładniejszym charakterze pisma.

Zadanie polegało na przepisaniu fragmentu wybranej książki. Dla klas II - IV był, to ,,Kubuś Puchatek", a dla IV - VII ,,Sachem". Do konkursu każda klasa wyznaczała dwóch przedstawicieli. Tekst przepisywany był odręcznie na gładkim papierze o formacie A4.

Praca miała być estetyczna pod względem rozmieszczenia tekstu na kartce papieru (marginesy, odstępy między wierszami)

Do konkursu przystąpiło 14 uczniów. W kategorii do lat 10 przyznano miejsca:

1.Agata Glonek

2. Miazek Karolina

3. Bloch Julia

Wyróżnienie  otrzymała Wioletta Holak.

Wśród uczniów z klas IV b - VII miejsca zajęli:

1. Justyna Miazek

2. Wiktoria Wróbel

3. Natalia Staszek

Uczniowie otrzymali nagrody książkowe, dyplomy za miejsca i udział w konkursie.

Gratulujemy wszystkim uczniom biorącym udział w konkursach organizowanych przez bibliotekę szkolną i zachęcamy do dalszych!

Październik 2017


Kiermasz książki  

    

  W październiku w bibliotece szkolnej odbywał się kiermasz książki. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z ciekawymi pozycjami książkowymi o różnorodnej tematyce. Na przerwach między lekcjami oglądali i czytali fragmenty ulubionych książek. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie: fantastykę, pozycje popularnonaukowe, lektury szkolne, książki dla dzieci - bajki, baśnie i wiersze - oraz powieści dla młodzieży.

Październik 2017


Wyjazd do biblioteki w Inowłodzu - 24 X 2017r.

  

  W ramach współpracy z Gminną Biblioteką w Rokicinach zostaliśmy zaproszeni  przez Panią Dyrektor Barbarę Wronkę do Inowłodza. W wyjeździe brało udział dwudziestu uczniów z klasy IV a, V i VI. Głównym celem było zwiedzenie  Biblioteki Publicznej, która mieści się na Zamku Kazimierza Wielkiego.

 

Inowłódz zaliczany jest do najstarszych miejscowości środkowej Polski, leży nad brzegami rzeki Pilicy. Pani bibliotekarka zaprosiła nas do biblioteki, która wchodzi w skład Gminnego Centrum Kultury w Inowłodzu. Dzięki uprzejmości pani pracującej w bibliotece mogliśmy zwiedzić ruiny zamku i poznać jego historię i wiele ciekawostek z nim związanych. Powstanie zamku datuje sie na lata 1356-1366, spełniał on funkcję obronną. Na uczniów czekały też zagadki i z którymi poradzili sobie doskonale.

 

Drugim punktem zwiedzania była XIX- wieczna Synagoga oraz  Kościół św. Idziego, który należy do najstarszych murowanych kościołów i najciekawszych zabytków architektury romańskiej w Polsce. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Spale, zwiedziliśmy posąg żubra oraz stary drewniany Kościół Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej.

Serdecznie dziękujemy Pani Dyrektor za ten ciekawy wyjazd.


więcej zdjęć  

Październik 2017


Rok szkolny 2016/2017


Konkurs czytelniczy na największego mola książkowego w naszej szkole

Uczniowie mieli za zadanie samodzielnie przeczytać książki i zdobywać odznaki w zależności od liczby przeczytanych książek.

5 książek - odznaka czytelnika świeżaka

10 książek - odznaka pożeracza książek

15 książek - odznaka smakosza książek

20 książek - odznaka znawcy literatury

Uczniowie zbierali wpisy na karcie: CZYTAM KSIĄZKI I JESTEM Z TEGO DUMNY. Rodzic wpisywał tytuł przeczytanej książki i potwierdzał własnoręcznym podpisem. Konkurs został roztrzygnięty, najlepsi -,,znawcy literatury'' otrzymali dyplomy i książki. 

Gratulujemy wszystkim uczestnikom! Zapraszamy do drugiej edycji konkursu w przyszłym roku.

Kwiecień 2017


Konkurs czytelniczy

,,Baju, baju, baj, czyli wielkie bajkopisanie"

Konkurs adresowany był do uczniów klas II - VI. Celem konkursu było rozwijanie uzdolnień literackich i rozbudzanie wyobraźni twórczej dzieci oraz umożliwienie im realizowania siebie poprzez twórczość artystyczną. Zadaniem uczniów było napisanie treści wymyślonej przez siebie bajki (minimum trzy strony) oraz jej zilustrowanie. Praca miała formę książeczki: okładka z tytułem, autorem oraz tekst, przynajmniej dwie ilustracje. Do biblioteki wpłynęło 25 prac, najwięcej z klas trzecich i drugiej. Pomysłów na ciekawą treść było bardzo dużo.

Uczniowie otrzymają dyplom uczestnictwa w konkursie, a tytuł ,,Wielkiego Bajkopisarza" otrzyma uczeń z najlepiej wykonaną książeczką. Treść jego bajki będzie opublikowana na stronie internetowej szkoły. Wszyscy uczniowie będą mogli zapoznać się z treścią książeczek, ponieważ będą one wyłożone na wystawie szkolnej. Wyboru najlepszych prac dokona  jurry.

 Kwiecień 2017


Konkurs "Ludzie Pióra"

Z okazji Światowego Dnia Pisarza odbył się w naszej szkole konkurs czytelniczy ,,Ludzie Pióra" prowadzony przez panią Barbarę Mucha. Przygotowali go uczniowie z klasy IV przy udziale prowadzących Natalii Staszek i Justyny Miazek.
Przed społecznością szkolną prezentowali się poeci i poetki, których wiersze omawiane są w szkole podstawowej i gimnazjum. Wygłaszali oni fragmenty swoich utworów. Zadaniem wszystkich uczniów było odgadnięcie imienia i nazwiska artysty. Na zwycięzcę czekały gromkie brawa i słodka nagroda.

 

Wszyscy doskonale się bawili. W głównych bohaterów wcielili się :

Hania Ciepłucha - Wisława Szymborska
Mateusz Karp - Jan Kochanowski
Sala Dawid - św. Paweł z Tarsu
Jakub sadowski - Adam Mickiewicz
Julia Ziętek - Maria Pawlikowska Jasnorzewska
Mateusz Kobus - Julian Tuwim
Bartek Kocięba - Józef Wybicki
Kacper Drożdżal - Czesław Miłosz
Konrad Glonek - Mikołaj Rej
Julia Stankiewicz - Maria konopnicka
Bartosz Goliński - Ignacy Krasicki

Krystian Bąbel - Juliusz Słowacki

więcej zdjęć  
Kwiecień 2017


Październik Misiącem Biblioteki Szkolnej

Uczniowie klasy czwartej naszej szkoły przygotowali apel szkolny  z racji święta biblioteki szkolnej.

Prezentowali na nim scenki, których tematem było wypożyczanie książek, ich poszanowanie przez czytelników oraz prawidłowe zachowanie w bibliotece. Przedstawiający udowodnili, że książka jest potrzebna we współczesnym świecie, bo ,,Książka to mistrz, co darmo nauki udziela - kto ją lubi doradcę ma i przyjaciela". Hasłem przewodnim przedstawienia było zachęcanie wszystkich do czytania, czego potwierdzeniem są słowa Marii Dąbrowskiej ,,Książka i możliwość czytania to jeden z największych cudów naszej cywilizacji".

 

W związku z obchodami Miesiąca Biblioteki Szkolnej pod koniec września ogłoszone zostały konkursy i akcje, które w drugiej części apelu zostały roztrzygnięte i podsumowane. Należała do nich:

Akcja ,,Podaruj książkę bibliotece"

Uczniowie mogli przekazać do biblioteki swoje przeczytane, niezniszczone książki, które mogą przeczytać  inni czytelnicy. Celem akcji było zebranie książek, komiksów dla dzieci i powiększenie księgozbioru biblioteki. W sumie zebrano 49 książek od 25 uczniów. A byli nimi:

z klasy II: Kusideł Piotr, Duła Nina, Golińska Iza, Tkaczyk Oliwia, Sońta Ala, Bloch Julia, Glonek Agata, Szymańczak Jakub, Glonek Marysia, Patrycja Glonek.

III a: Miazek Michał, Miazek Karolina, Błażejewska Daria.

III b: Kosylak Amelia, Ciupa Natalia.

IV: Bąbel Krystian, Dulas Marta, Stankiewicz Julia.

V: Staszek Natalia, Karzatka Ania, Robak Weronika, Bujanowski Mateusz, Miazek Justyna.

VI: Malinowski Krystian, Stefańczyk Kinga, Wiktoria Wróbel.

Książki zostały wpisane do księgi inwentarzowej, a każda otrzymała imię i nazwisko swojego darczyńcy. Serdecznie dziękujemy wszystkim przyjaciołom biblioteki za ich dary książkowe.

Konkurs ,, Poczet poetów i pisarzy polskich"

Zadaniem każdej klasy było przygotowanie plakatu lub albumu na temat wybranego pisarza polskiego. Konkurs miał charakter rywalizacji międzyklasowej. Nad jego prawidłowym przebiegiem czuwało jury, które wybrało najlepsze prace. Tematyka prac przedstawiała się następująco:

klasa II -  Julian Tuwim, III a - Kornel Makuszyński, III b - Janusz Korczak, IV - Julian Tuwim, V - Henryk Sienkiewicz, VI - Jan Kochanowski.

I miejsce w klasach młodszych zajął plakat klasy II, a w  starszych album klasy IV . Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody.

Konkurs na najciekawszy kostium.

Uczniowie mieli za zadanie przebrać się za wybranego przez siebie bohatera bajkowego lub książkowego. Najwięcej strojów pojawiło sie w klasach młodszych, były wsród nich księżniczki, królowe, wróżki, Pipi, duchy, rycerze i inne ciekawe postacie książkowe. Wybór dla jury był bardzo trudny, ponieważ wszyscy zasłużyli na nagrody. Zwycięzcami zostali w klasach I - III:

I miejsce Ala Sońta z klasy II za kostium żurawia i czapli.

II miejsce Michał Miazek - III a, w roli Koszałka Opałka,

III miejsce Tymon Trzciński - III b, strój bociana.

Wyróżnienia otrzymali: Natalia Ciupa (III b) - Pinokio i Ola Jaśkiewicz (III b) - czarownica.

W klasach IV - VI nagrodzeni zostali:

I miejsce Dawid Sala - IV -Pan Kleks

II - Krystian Bąbel - IV - smok,

III - Kamila Glinka - VI - Pipi

 


Uczniowie ci otrzymali nagrody książkowe i dyplomy. Gratulujemy wszystkim nagrodzonym  i zapraszamy do udziału w następnych konkursach organizowanych przez bibliotekę szkolną.
więcej zdjęć  

Październik 2016

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

   W dniu 29 września obchodziliśmy w naszej szkole Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania ogłoszony przez Polską Izbę Książki po raz pierwszy w 2001r. Uczniowie wszystkich klas głośno czytali wybrane książki bądź inne teksty literackie. Dzień ten stał się kolejną okazją do podkreślenia licznych zalet głośnego czytania, choćby takich jak rozwijanie wyobraźni, budowanie więzi między czytającym i dzieckiem, stymulowanie rozwoju czy wzbogacanie słownictwa. Wychowawczyni klasy I czytała swoim uczniom fragmenty książki ,,Magiczne opowieści'' p. Anny Psut- pisarki, która odwiedziła naszą szkołę w tym roku. Dzieci z klasy II słuchały książki czytanej przez ich panią ,,Szewczyk Dratewka" Janiny Porazińskiej-( autorka w tym dniu obchodzi rocznicę swoich urodzin). ,,Czytania nadszedł czas, niech czyta każdy z was"- to hasło, które propagowali uczniowie klasy II. Klasa III a  zaprosiła do wspólnego czytania Pana Dyrektora, który zapoznał ich z  przygodami ,,Dzieci z Bullerbyn". Uczniowie klasy III b przenieśli się do dalekich Włoch, by śledzić opowieść o niezapomnianym psie Lampo.
 

 

Klasa IV wraz z p. polonistką zatapiała się w swojej lekturze ,,Akademia Pana Kleksa". 

Nauczyciel w klasie V wyświetlił na tablicy interaktywnej bajkę w języku angielskim. Uczniowie powtarzali jej fragmenty wspomagając się tekstem z książki. Klasa VI słuchała opowieści biblijnych. Zachęcamy wszystkich do codziennego, głośnego czytania!

   

"Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła."

 Wisława Szymborska

 A oto niektóre spośród bardzo wielu zalet głośnego czytania:

·         Stymuluje rozwój mózgu,

·         Przynosi ogromną wiedzę ogólną; rozbudowuje słownictwo,

·         Uczy myślenia, pomaga w zrozumieniu ludzi, świata i siebie,

·         Daje kontakt z bogactwem doświadczeń niemożliwych do zdobycia samemu,

·         Rozbudza zainteresowania, rozwija wyobraźnię,

·         Stymuluje rozwój emocjonalny, rozwija wrażliwość i empatię,

·         Uczy wartości moralnych, wpływa na zmianę negatywnych postaw na pozytywne,

·         Uczy nieagresywnych sposobów rozwiązywania problemów i konfliktów,

·         Kształtuje nawyk czytania na całe życie.


Wrzesień 2016


Rok szkolny 2015/2016


Wizyta w bibliotece

               W dniu 19 maja 2016 r uczniowie klas drugich odwiedzili Gminną Bibliotekę Publiczną w Rokicinach. Dzięki uprzejmości pani kierownik biblioteki, która poprowadziła spotkanie dzieci zapoznały się z księgozbiorem, regulaminem wypożyczalni i czytelni, przypomniały sobie także  zasady zachowania się w bibliotece oraz sposoby poszanowania książek. Dzieci poznały zasady korzystania z biblioteki, sposób zapisania się oraz proces rejestracji wypożyczonych książek.
Następnie obejrzały książki wchodzące w skład księgozbioru ogólnego i podręcznego. Zostały poinformowane o wolnym dostępie do półek oraz bezpłatnym korzystaniu z Internetu.

 

Różnego rodzaju słowniki, kolorowe encyklopedie i leksykony bardzo zainteresowały naszych gości. Jednak największym powodzeniem wśród przyszłych czytelników cieszyła się literatura dla dzieci i młodzieży.
Z entuzjazmem przeglądali bogato ilustrowane książki o różnej tematyce. Wśród nich ogromne zainteresowanie wzbudziły pozycje na temat różnych ras zwierząt oraz ich wychowaniu. Niezwykle ciekawe okazały się również książki o charakterze edukacyjnym z różnych dziedzin wiedzy tj.: kosmos, przyroda, historia.

Serdecznie dziękujemy Pani Barbarze Wronce za gościnę w bibliotece i dostarczenie informacji na temat jej działalności.

Uczniowie klas II złożyli wizytę na poczcie i stacji kolejowej w Rokicinach. Poznali miejsce pracy Urzędu Gminy oraz oglądali pomnik pomordowanych w czasie II wojny światowej.

 

 

Myślę, że ta krótka wizyta w Rokicinach pozwoliła pogłębić nasze wiadomości o naszej małej Ojczyźnie.    

więcej zdjęć  
Maj 2016


Spotkanie autorskie z poetką 

  W ramach obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich odwiedziła naszą szkołę pani Anna Edyk-Psut poetka pisząca dla dzieci z Tomaszowa Mazowieckiego oraz panie Instruktor Powiatowej Biblioteki w Tomaszowie Maz i Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Rokicinach. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klasy I i III. Pani Ania zachęciła dzieci do wspólnej zabawy i dyskusji. Na spotkaniu dzieci miały możliwość zakupu książek autorstwa Pani Edyk-Psut i uzyskania w nich osobistych dedykacji. Taka książka z dedykacją autora to bezcenna pamiątka ze spotkania autorskiego, zwłaszcza, że jego uczestnikami były dzieci z klasy I, dla których było to pierwsze w życiu spotkanie z pisarzem” twarzą w twarz”. 

 

 

Spotkaniu towarzyszyła wspaniała atmosfera, głośne czytanie wierszy i wspólna dyskusja. Poetka przyciągnęła uwagę dzieci opowiadaniem o swoich pasjach, rozmową o domowych pupilach. Wielkim zainteresowaniem nabywców cieszyły się po spotkaniu przywiezione przez nią  książki: Wierszyki o sporcie, Zgadywanki, Abecadło, Kołysanki, Od złości do radości, Magiczny świat, Wierszyki na pogodę i niepogodę. 

 

Dziękujemy pani Barbarze Wronce za zorganizowanie tego ciekawego spotkania.

Maj 2016

Konkurs "Dlaczego warto przeczytać tę książkę"

W klasach IV-VI przeprowadzony został konkurs pt.,,Dlaczego warto przeczytać tę książkę?" Uczniowie wykonywali ilustrację do przeczytanej książki. Ich zadaniem było zachęcić innych kolegów do jej przeczytania przedstawiając na odwrocie pracy zalety tej książki.

I miejsce - Mateusz Benec klasa IV ,,Mikołajek"
II miejsce - Justyna Miazek klasa IV ,,Ammy i przyjaciele"

prace wyróżnione: Wioletta Benec klasa VI i Adrian Sadowski klasa V.
Uczniowie otrzymają nagrody książkowe i pamiątkowe dyplomy.

Celem przeprowadzonego konkursu było:

a) mobilizowanie uczniów do czytania,

b) rozbudzanie pasji czytelniczych oraz zamiłowania do literatury,

c) pobudzanie wyobraźni uczniów oraz ciekawości świata,

d) popularyzacja literatury wśród dzieci i młodzieży,

e) aktywizowanie uczniów poprzez udział w konkursach,

f) kształtowanie gustów czytelniczych,

g) podniesienie poziomu czytelnictwa.Konkurs "Mój bohater książkowy"

W klasach II-III odbył się konkurs czytelniczy ,,Mój bohater książkowy". Zadaniem uczniów było przeczytanie książki zakupionej do biblioteki z projektu ,,Książka moich marzeń" oraz narysowanie wybranego bohatera. Na odwrocie pracy uczestnicy konkursu opisywali swoją postać w 4-5 zdaniach.

I miejsce zajęła praca Mateusza Jachymczaka z klasy IIb ,,Kubuś Puchatek"

II miejsce - praca Aleksandry Jaśkiewicz IIb. ,,Papuga na plan"

Uczniowie , którzy otrzymali wyróżnienie to: 
Damian Sala z klasy IIa oraz Krystian Bąbel
z klasy III.Konkurs "Szkolny Mistrz pięknego czytania"
W szkolnej bibliotece zorganizowany został konkurs czytelniczy "Szkolny Mistrz pięknego czytania"

Oto wyniki:

I miejsce Wyróżnienie
klasa I Julia Błoch Agatka Glonek, Iza Golińska, Patrycja Glonek,
Marysia Glonek, Wiktoria Kołodziejczyk
klasa IIa Julia Derach Kacper Skoneczny
Klasa IIb Maria Wróbel Ola Jaskiewicz
klasa III Julia Ziętek Julia Stankiewicz
klasa IV Iga Pieńczak Justyna Miazek
klasa V Dagmara Felczak Adrian Olejniczak, Mateusz Marusik
klasa VI Dominik Motylewski Maciej Derach

więcej zdjęć  
Styczeń 2016Rok szkolny 2013/2014

Pasowanie na czytelnika

Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie najmłodszych uczniów do grona czytelników biblioteki szkolnej. Organizowane co roku weszło na stałe do kalendarza imprez bibliotecznych.
Tegoroczna uroczystość miała miejsce 6 czerwca 2014r.
Dzieci rozmawiały o poszanowaniu książek, sposobie wypożyczania i trzymania książek w domu. Każdy doskonale zdawał sobie sprawę z tego, jakie  prośby mają książki. Spisane prośby są wywieszone na tablicy  w bibliotece. Dzieci odgadywały zagadki o książce i poznały regulamin biblioteki, a następnie złożyły uroczyste ślubowanie.

 

 

W dalszej części odbyło się pasowanie na czytelnika. Najpierw odczytany został tekst przyrzeczenia, a wielką encyklopedią dotykając prawego ramienia każdego uczeń usłyszał słowa "Pasuję Cię na czytelnika naszej szkoły"
Na pamiątkę tego wydarzenia każdy pierwszoklasista otrzymał dyplom pasowania na czytelnika.
Po przyrzeczeniu  dzieci mogły wypożyczyć sobie swoją pierwszą  książkę.

Czerwiec 2014

Konkurs Bajkowa kukiełka

Biblioteka szkolna ogłosiła w miesiącu grudniu konkurs plastyczny ,,Bajkowa kukiełka”, który polegał na przygotowaniu kukiełki przedstawiającej dowolną postać bajkową. Celem konkursu było rozwijanie wyobraźni plastycznej uczniów, poznanie różnych postaci z bajek oraz zainteresowanie techniką pracy przestrzennej. Dopuszczone było wykonanie pracy z następujących materiałów: papier, tkanina, drut, drewno, wełna, techniki łączone. Do konkursu wpłynęło 20 prac. 
Były to różne kukiełki: Czerwony Kapturek, Kot w butach, Koziołek Matołek, czarownice, wróżki, Pinokio, księżniczki, Bolek i Lolek.

Pierwsze miejsce zajął Szymon Kosylak z klasy II – wykonał postaci do bajki Czerwony Kapturek. Drugie miejsce Iga Pieńczak i Weronika Robak   (kl. II) - kukiełki przedstawiające czarownice. Trzecie miejsce Wioleta Benec (kl.IV)- kukiełka Koziołka Matołka i Justyna Miazek (kl.II) -  Kot w butach. Wszyscy uczestnicy otrzymają pamiątkowe dyplomy i drobne upominki.

Luty 2014


Rok szkolny 2012/2013

Uczniowie klasy I w dn. 6 czerwca złożyli wizytę w bibliotece szkolnej. Zapoznali się z jej zbiorami oraz wyposażeniem. Pierwszaki rozwiązywały zagadki związane z biblioteką, oglądały książki dla dzieci, zapoznały się z regulaminem biblioteki oraz życzeniami książki, następnie uroczyście zostały pasowane na czytelnika biblioteki szkolnej.

 

Życzymy im by stała się ona dla nich prawdziwym przyjacielem, a biblioteka miejscem nie tylko korzystania z komputerów, ale obcowania z książką.
Czerwiec 2013
Uczniowie klasy czwartej i częściowo piątej w dniu 4 VI 2013r. brali udział w wyjeździe do Tomaszowa Mazowieckiego, którego celem było zwiedzenie Miejskiej Biblioteki Publicznej(działu dla dzieci i młodzieży). Wyjazd odbył się dzięki współpracy biblioteki szkolnej z Gminną Biblioteką Publiczną w Rokicinach.

 
Uczniowie zwiedzali odnowione pomieszczenia gmachu biblioteki: wypożyczalnie, magazyn książek, czytelnię, kącik zabaw dla dzieci, salę wystawową oraz koncertową, a także wzięły udział w lekcji o Julianie Tuwimie. Miały możliwość zaprezentowania swoich umiejętności w recytowaniu wierszy.

Dziękujemy Pani Barbarze Wronce-kierownikowi Gminnej Biblioteki w Rokicinach, za pomoc w zorganizowaniu tego wyjazdu.
Czerwiec 2013
W 2013r. przypada 60 rocznica śmierci i 100-lecie poetyckiego debiutu Juliana Tuwima. Obie te rocznice stanowią okazję do oddania hołdu temu wielkiemu poecie, który kształtował język, wyobraźnie i społeczną wrażliwość wielu pokoleń Polaków. Uchwałą Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej rok 2013 ogłoszono Rokiem Juliana Tuwima. W związku z jego obchodami pani B. Mucha, prowadząca bibliotekę szkolną, ogłosiła konkurs recytatorski, który odbył się 20 maja 2013r. Na Wspólnym apelu uczniowie kl. IV przedstawili krótką inscenizację pt. „Tuwim znany i lubiany", wygłaszając w niej fragmenty popularnych wierszy poety. Następnie uczniowie z kl. I-VI oraz kl. 0 prezentowali przez siebie wybrane wiersze. Jury oceniło i zwycięzcom wręczone zostały nagrody książkowe.
Po recytacji uczniów głos zabrał zaprosazony gość p. Marian Kumanowicz (tata pani B.Muchy), który  pomimo podeszłego wieku pasjonuje się poezją. Recytował dla nas z pamięci wiersze znanych wieszczów: Słowackiego, Mickiewicza, Krasickiego i Tuwima. Nagrodą były wielkie brawa i podziękowanie uczniów.
Maj 2013


Rok szkolny 2011/2012

  W dniu 9.XI.2011r. bibliotekę szkolną odwiedziły dzieci z przedszkola z Łaznowa.

 
Przedszkolaki zapoznały się z księgozbiorem i pracą bibliotekarza. Wysłuchały bajek oraz piosenki o książce. Chętnie rozwiązywały zagadki odgadując tytuły bajek i baśni. Najbardziej zainteresowane były barwnymi ilustracjami z książek dla dzieci.Listopad 2011
  Corocznie w naszej szkole coś się zmienia. W tym roku szkolnym, dzięki staraniom pana dyrektora biblioteka szkolna wyposażona została w trzy stanowiska komputerowe z dostępem do sieci Internetowej. Zakupiona została także nowa drukarka na potrzeby biblioteki.
Teraz uczniowie mają możliwość korzystania nie tylko z książek czy informacji zawartych w różnych wydawnictwach, ale  mogą posługiwać się nowoczesnymi technologiami wirtualnej biblioteki.
Już dziś wykorzystują informacje z Internetu oraz grają w gry edukacyjne.


Październik 2011Rok szkolny 2010/2011

  Od 1 września 2010r. biblioteka znajduje się w innym, nowo przygotowanym pomieszczeniu. Duża przestrzeń powoduje, iż nieustannie powstają nowe pomysły na zagospodarowanie nowego miejsca.Wrzesień 2010Rok szkolny 2009/2010

Bibliotekę w Szkole Podstawowej im. T.Kościuszki w Łaznowie prowadzi pani Barbara Mucha. Udostępnia wszystkim zbiory biblioteczne i koordynuje działania związane z popularyzacją czytelnictwa.
Zbiory biblioteczne liczą 7500 woluminów
(5000 znajduje się w pomieszczeniu biblioteki, natomiast 2500 w archiwum).

Uczniowie mogą korzystać z zasobów biblioteki, czytając książki przy przygotowanych dla nich stolikach.


Jest tutaj również stanowisko komputerowe z dostępem do internetu, z którego w wolnych chwilach korzystają uczniowie i nauczyciele.

 

 

Prowadzone są tu również lekcje biblioteczne.

 

W trakcie roku szkolnego, w bibliotece prowadzone są także inne działania mające na celu rozwijanie wśród uczniów zainteresowań czytelniczych:
- organizowanie konkursów czytelniczych,
- obchody Światowego Dnia Książki,
- poprzez współpracę z wydawnictwami organizowane są tutaj kiermasze książki,
- pasowanie na czytelnika.

 

W ramach tych działań prowadzone są także gazetki tematyczne i okolicznościowe.
 
Dodał: Admin


  ..:: czas ::..
 

  ..:: kalendarz ::..
 

  ..:: linki ::..

Dziecko w sieci
Dziecko a internet
Przemoc w rodzinie
Narkomania
Kalendarium dnia
Kalendarz roku szk
Podręczniki w szkole
Rekrutacja


 


2007 Copyright by ... Design by AllThings.prv.pl