Pierwsza pomoc przedmedyczna

Jak ważną jest umiejętność udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej, niech świadczą ponure statystyki zdarzeń prezentowane przez środki masowego przekazu, w których poszkodowani, nie otrzymawszy w porę pomocy, nie mieli szans na przeżycie lub na uchronienie przed trwałymi skutkami zdarzenia. Udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej to nie tylko wypadki drogowe, choć tak to się mylnie kojarzy. Potrzeba udzielenia natychmiastowej pomocy może zaistnieć wszędzie, np. w domu, kiedy przez nieuwagę ktoś w naszym otoczeniu ulegnie poparzeniu gorącą cieczą lub porażeniu prądem. Pierwszej pomocy będzie potrzebowała również starsza, ale i młoda osoba, która zasłabnie w kościele, gdzie zwłaszcza w okresie letnich upałów jest parno i duszno. Potrzeba udzielenia pierwszej pomocy często zdarzyć się może także w szkole, kiedy podczas zajęć na powietrzu koleżanka lub kolega po niefortunnym upadku zrani się w rękę lub nogę, albo co często ma miejsce, zderzy z drugim uczniem na zatłoczonym szkolnym korytarzu.

Dlatego w naszej szkole przeprowadzane są przez panie z odpowiednimi umiejętnościami, instruktarze dla uczniów, pokazujące, jak udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej.

Aby udzielić pierwszej pomocy, trzeba spełnić dwa podstawowe warunki:

po pierwsze - trzeba się otworzyć na natychmiastowe działanie i po drugie trzeba wiedzieć, jak to zrobić. Nieumiejętne działanie może doprowadzić do pogorszenia stanu zdrowia poszkodowanego, ale zawsze każdy może pomóc, jeśli w porę zareaguje i wezwie pomoc lub zaalarmuje odpowiednie służby dzwoniąc na numer alarmowy 112.

Poniżej przedstawiamy w formie obrazkowej podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.