Konkursy, turnieje

Eliminacje rejonowe Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Polskiego

18 stycznia 2019 roku dla naszych ósmoklasistów: Kamili, Wiktorii, Blanki, Dagmary
i Dawida
był  bardzo ważnym i pełnym wyzwań dniem.
Uczestniczyli oni w eliminacjach rejonowych Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego
z Języka Polskiego.
Z tej okazji uczniowie wraz z nauczycielką języka polskiego- panią Jolantą Pawelec - wybrali się do Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych i Placówek Opiekuńczo - Wychowawczych
w Piotrkowie Trybunalskim, gdzie wraz z 131 najlepszymi polonistami z powiatu tomaszowskiego i radomszczańskiego zmierzyli się z konkursowymi zadaniami.
Jak wyglądał arkusz pracy ucznia?
Najlepiej charakteryzują go chyba słowa jednej z dziewczynek, która wychodząc
z egzaminacyjnej sali, ze zgrozą w głosie wyszeptała ,,To było straszne!”
 :) :) :)
Tym razem nie dopisało szczęście, a muza Kalliope nie popatrzyła na nasze zdolne dzieci łaskawym okiem!
Autorzy konkursowych zadań nie wiedzieli, że rozczytywanie się w ,,Sonetach krymskich” jest jeszcze przed naszymi ósmoklasistami, którzy z poezją Adama Mickiewicza spotkają się dopiero w lutym. Szkoda!
Mimo braku awansu do etapu wojewódzkiego jesteśmy bardzo dumni z naszych uczniów!
Tym bardziej, że dwóm najlepszym osobom do sukcesu zabrakło dosłownie kilku punktów!

Dziękujemy za piękne reprezentowanie naszej szkoły.
Nie traćcie, kochani, zamiłowania do literatury pięknej, bo jak powiedział Jan Kasprowicz
,,Ten jest najszczęśliwszy z ludzi, któremu nikt zapału do książek nie ostudzi.”

Styczeń 2019

Szkolny Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej

W dniu 20 listopada 2018 r. odbył się w naszej szkole Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej zorganizowany przez bibliotekę szkolną. Skierowany on był do uczniów
klas I – VIII.
Głównym celem konkursu było kształtowanie poczucia silnej więzi emocjonalnej, społecznej i kulturowej z własnym narodem, jego historią, tradycją i wartościami oraz utrwalenie poczucia dumy narodowej.

Każdy uczestnik zobowiązany był do prezentacji jednego wiersza, (minimum  3 zwrotki)
o tematyce patriotycznej. Uczestników oceniało jury, które brało pod uwagę:
-opanowanie tekstu,
-dykcję,
-dobór i rozumienie tekstu,
-ekspresję wypowiedzi (zaangażowanie emocjonalne i pomysłowość interpretacji).

W kategorii klas młodszych przyznano  miejsca:
Staszek Zuzanna - kl. I
Smejda Amelia - kl. I
Margan Maja - kl. III i Bykowska Kasia - kl. II
Wyrożnienie otrzymała Jachymczak Maja z kl. II

W klasach starszych nagrodę otrzymali:
Błoch Julia - kl. IV i Kosylak Amelia - kl.Vb
Siemińska Natalia - kl. Vb
Glonek Agata - kl. IV.
Wyrożnienie otrzymała Wróbel Maria z kl. Vb, zaś nagroda specjalna przypadła
Kamili Comporek
z kl. VIII.

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy!

Wojewódzki Konkurs Przedmiotowy z języka polskiego
dla uczniów szkół podstawowych
Rok szkolny 2018/2019 to dla naszych ósmoklasistów bardzo pracowity czas. Mlodzież przygotowuje się do egzaminu z wiodących przedmiotów, którego wysokie wyniki umożliwią podjęcie nauki  w wymarzonej szkole ponadpodstawowej.
Ambitni uczniowie nie boją się dodatkowych wyzwań.
23 listopada  pięcioro uczniów z klasy VIII - Kamila Comporek, Dagmara Felczak, Wiktoria Jachymczak, Blanka Sońta i Dawid Ciupa - weryfikowało swoje wiadomości
i umiejętności, rozwiązując test będący szkolnymi eliminacjami Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z języka polskiego dla uczniów szkół podstawowych. Awans do etapu rejonowego zapewniało zdobycie minimum 80 % wszystkich możliwych punktów.
Nasi uczniowie to zrealizowali!!

Cała piątka będzie uczestniczyć w następnym etapie kuratoryjnego konkursu.
Gratulujemy!! Życzymy powodzenia!!

Ogólnopolski Konkurs Aforystyczny dla dzieci i młodzieży

Uczczenie setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę to jedno
z priorytetowych działań naszej szkoły w roku 2018. Podejmowane są różnorodne inicjatywy, których celem jest kształtowanie postaw patriotycznych wśród naszych uczniów.
Chętne do pozalekcyjnej aktywności i pełne twórczych pomysłów uczennice
z klasy VII i VIII wzięły udział w Ogólnopolskim Konkursie Aforystycznym dla dzieci
i mlodzieży pt: "Mój patriotyzm, Moja Ojczyzna w setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę".
Organizatorem konkursu jest Miejski Dom Kultury ,,Południe" w Katowicach- Piotrowicach.
Zadaniem uczestnika było stworzenie dwóch oryginalnych myśli filozoficznych, moralnych mających charakter aforyzmu - sentencji, "złotej myśli".
Tworzenie tego typu wypowiedzi nie jest prostą sprawą! Z zadaniem wspaniale poradziły sobie Iga Pieńczak, Kamila Comporek, Dagmara Felczak i Wiktoria Jachymczak.
Uczennice pracowaly pod kierunkiem nauczycielki języka polskiego i historii -
pani Jolanty Pawelec.
Efekty pracy okazały się imponujące! Dziewczęta przygotowaly piękne i wzruszające aforyzmy, z których kilka pragniemy zaprezentować i zadedykować wszystkim:

Miłością do Polski wybrukowane są te miasta i wioski,
których mieszkańcy mają słowo ,,Ojczyzna” nie na ustach,
lecz w sercach i czynach.

Algorytmem patriotyzmu jest Miłość, Szacunek i Oddanie Ojczyźnie.
Polskość jest zaś wynikiem przetworzenia tych danych.

By świat nie spierał się o historię, umarli musieliby odżyć
i powiedzieć prawdę.
Dlatego wsłuchaj się w głos Twojej ojczystej ziemi!

Drogie uczennice! Trzymamy za Was kciuki!