Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. jeżeli korzysta Pan/Pani z odnośnika na stronie będącego adresem e-mail placówki to zgadza się Pan/Pani na przetwarzanie danych w celu udzielenia odpowiedzi,
4. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
5. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
6. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
7. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
8. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
9. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
10. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

XII Ogólnopolski Konkurs Historyczno–Literacki

II wojna światowa jest wydarzeniem historycznym, które zazwyczaj bardzo interesuje młode pokolenie  i skłania młodzież do poszukiwania różnorodnych źródeł wiedzy na ten temat. 


Uczniowie z klasy VIIb Tymon Trzciński i Patryk Olejniczak wzięli udział w XII Ogólnopolskim Konkursie Historyczno-Literackim ,,II  wojna światowa i czasy powojenne we wspomnieniach”.
Chłopcy pracowali pod kierunkiem p. Jolanty Pawelec. 

Organizatorem konkursu jest Szkoła Podstawowa nr 15 z Oddziałami Sportowymi im. Jana III Sobieskiego w Raciborzu przy współudziale Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej okręg Katowice oddział Racibórz.


Zadaniem uczniów było przygotowanie pracy literackiej w dowolnej formie, np. felietonu, eseju. 
Tymon i Patryk zasługują na ogromną pochwałę! 
Chłopcy przygotowali niezwykle interesujące prace.
Patryk sięgnął do przeszłości części swojej rodziny, której historia związana jest z tak zwanymi Ziemiami Odzyskanymi. 


Praca Tymona Trzcińskiego, którą bez zbytniej przesady można nazwać wybitną, pokazuje losy jego rodziny, której członkowie byli gorącymi patriotami, ludźmi bardzo wykształconymi (lekarze), a podczas wojny zostali więźniami obozów koncentracyjnych, np. w Ravensbriick czy Gross Rosen.
O zawartości tej pracy najlepiej świadczy dedykacja, jaką Tymon rozpoczął swój esej:
,,Opracowanie to dedykuję pięciorgu rodzeństwa mojej prababci Wandy, które II wojna światowa doświadczyła szczególnie dotkliwie. Całą piątkę łączy nie tylko pobyt w niemieckich obozach koncentracyjnych, ale też fakt, że wszyscy przetrwali wojnę i lata powojenne poświęcili odbudowie Polski, choć czworo z nich w odległej Australii.”


Prace uczniów zawierają autentyczne źródła: zdjęcia z rodzinnego archiwum, fragmenty wspomnień bohaterów pracy, wycinki prasowe im poświęcone, a nawet kopie dokumentów wystawionych przez Konsula Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Sydney, w których do Pana Eugeniusza Hejki skierowane są m.in. następujące słowa:
,,To dla mnie ogromna satysfakcja i radość, że na swojej zawodowej drodze Konsula Generalnego RP w Australii spotykam Rodaka, który gdzieś na końcu świata zachował tak głęboko w sercu swoją Ojczyznę- Polskę.
Dziękuję Panu za wieloletnią, wspaniałą i pożyteczną pracę dla dobra Rzeczypospolitej oraz Polonii australijskiej w Adelaide.”


Bez względu na ostateczne wyniki konkursu nasi uczniowie zasługują za ogromną pochwałę i uznanie za swoją pracowitość, inwencję oraz piękne i wzruszające pokazanie historii naszego kraju podczas II wojny światowej i po jej zakończeniu. 
Dzieje Ojczyzny to przecież losy każdego z nas - każdego Polaka!