Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
4. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
5. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
6. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
7. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
8. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
9. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

XII Ogólnopolski Konkurs Historyczno–Literacki

II wojna światowa jest wydarzeniem historycznym, które zazwyczaj bardzo interesuje młode pokolenie  i skłania młodzież do poszukiwania różnorodnych źródeł wiedzy na ten temat. 


Uczniowie z klasy VIIb Tymon Trzciński i Patryk Olejniczak wzięli udział w XII Ogólnopolskim Konkursie Historyczno-Literackim ,,II  wojna światowa i czasy powojenne we wspomnieniach”.
Chłopcy pracowali pod kierunkiem p. Jolanty Pawelec. 

Organizatorem konkursu jest Szkoła Podstawowa nr 15 z Oddziałami Sportowymi im. Jana III Sobieskiego w Raciborzu przy współudziale Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej okręg Katowice oddział Racibórz.


Zadaniem uczniów było przygotowanie pracy literackiej w dowolnej formie, np. felietonu, eseju. 
Tymon i Patryk zasługują na ogromną pochwałę! 
Chłopcy przygotowali niezwykle interesujące prace.
Patryk sięgnął do przeszłości części swojej rodziny, której historia związana jest z tak zwanymi Ziemiami Odzyskanymi. 


Praca Tymona Trzcińskiego, którą bez zbytniej przesady można nazwać wybitną, pokazuje losy jego rodziny, której członkowie byli gorącymi patriotami, ludźmi bardzo wykształconymi (lekarze), a podczas wojny zostali więźniami obozów koncentracyjnych, np. w Ravensbriick czy Gross Rosen.
O zawartości tej pracy najlepiej świadczy dedykacja, jaką Tymon rozpoczął swój esej:
,,Opracowanie to dedykuję pięciorgu rodzeństwa mojej prababci Wandy, które II wojna światowa doświadczyła szczególnie dotkliwie. Całą piątkę łączy nie tylko pobyt w niemieckich obozach koncentracyjnych, ale też fakt, że wszyscy przetrwali wojnę i lata powojenne poświęcili odbudowie Polski, choć czworo z nich w odległej Australii.”


Prace uczniów zawierają autentyczne źródła: zdjęcia z rodzinnego archiwum, fragmenty wspomnień bohaterów pracy, wycinki prasowe im poświęcone, a nawet kopie dokumentów wystawionych przez Konsula Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Sydney, w których do Pana Eugeniusza Hejki skierowane są m.in. następujące słowa:
,,To dla mnie ogromna satysfakcja i radość, że na swojej zawodowej drodze Konsula Generalnego RP w Australii spotykam Rodaka, który gdzieś na końcu świata zachował tak głęboko w sercu swoją Ojczyznę- Polskę.
Dziękuję Panu za wieloletnią, wspaniałą i pożyteczną pracę dla dobra Rzeczypospolitej oraz Polonii australijskiej w Adelaide.”


Bez względu na ostateczne wyniki konkursu nasi uczniowie zasługują za ogromną pochwałę i uznanie za swoją pracowitość, inwencję oraz piękne i wzruszające pokazanie historii naszego kraju podczas II wojny światowej i po jej zakończeniu. 
Dzieje Ojczyzny to przecież losy każdego z nas - każdego Polaka!