Informacja Administratora

XII Ogólnopolski Konkurs Historyczno–Literacki

II wojna światowa jest wydarzeniem historycznym, które zazwyczaj bardzo interesuje młode pokolenie  i skłania młodzież do poszukiwania różnorodnych źródeł wiedzy na ten temat.

Uczniowie z klasy VIIb Tymon Trzciński i Patryk Olejniczak wzięli udział w XII Ogólnopolskim Konkursie Historyczno-Literackim ,,II  wojna światowa i czasy powojenne we wspomnieniach”.
Chłopcy pracowali pod kierunkiem p. Jolanty Pawelec.

Organizatorem konkursu jest Szkoła Podstawowa nr 15 z Oddziałami Sportowymi im. Jana III Sobieskiego w Raciborzu przy współudziale Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej okręg Katowice oddział Racibórz.

Zadaniem uczniów było przygotowanie pracy literackiej w dowolnej formie, np. felietonu, eseju.
Tymon i Patryk zasługują na ogromną pochwałę!
Chłopcy przygotowali niezwykle interesujące prace.
Patryk sięgnął do przeszłości części swojej rodziny, której historia związana jest z tak zwanymi Ziemiami Odzyskanymi.

Praca Tymona Trzcińskiego, którą bez zbytniej przesady można nazwać wybitną, pokazuje losy jego rodziny, której członkowie byli gorącymi patriotami, ludźmi bardzo wykształconymi (lekarze), a podczas wojny zostali więźniami obozów koncentracyjnych, np. w Ravensbriick czy Gross Rosen.
O zawartości tej pracy najlepiej świadczy dedykacja, jaką Tymon rozpoczął swój esej:
,,Opracowanie to dedykuję pięciorgu rodzeństwa mojej prababci Wandy, które II wojna światowa doświadczyła szczególnie dotkliwie. Całą piątkę łączy nie tylko pobyt w niemieckich obozach koncentracyjnych, ale też fakt, że wszyscy przetrwali wojnę i lata powojenne poświęcili odbudowie Polski, choć czworo z nich w odległej Australii.”

Prace uczniów zawierają autentyczne źródła: zdjęcia z rodzinnego archiwum, fragmenty wspomnień bohaterów pracy, wycinki prasowe im poświęcone, a nawet kopie dokumentów wystawionych przez Konsula Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Sydney, w których do Pana Eugeniusza Hejki skierowane są m.in. następujące słowa:
,,To dla mnie ogromna satysfakcja i radość, że na swojej zawodowej drodze Konsula Generalnego RP w Australii spotykam Rodaka, który gdzieś na końcu świata zachował tak głęboko w sercu swoją Ojczyznę- Polskę.
Dziękuję Panu za wieloletnią, wspaniałą i pożyteczną pracę dla dobra Rzeczypospolitej oraz Polonii australijskiej w Adelaide.”

Bez względu na ostateczne wyniki konkursu nasi uczniowie zasługują za ogromną pochwałę i uznanie za swoją pracowitość, inwencję oraz piękne i wzruszające pokazanie historii naszego kraju podczas II wojny światowej i po jej zakończeniu.
Dzieje Ojczyzny to przecież losy każdego z nas - każdego Polaka!